Ambasador i šef Delegacije Evropske unije u Republici Srbiji, Nj.E. Emanuele Žiofre najavio je danas u zgradi Ujedinjenih nacija u Beogradu da će Evropska unija izdvojiti osam miliona evra kako bi pomogla Srbiji da pokrene ”zelenu” transformaciju, ublaži efekte klimatskih promena i izgradi privredu i društvo otporne na izmenjene klimatske uslove
”Evropska unija je glavni ekonomski partner Srbije i najveći investitor kada su u pitanju zaštita životne sredine i borba protiv klimatskih promena. Želimo da pomognemo Srbiji da poveća svoje klimatske ambicije i efikasno se izbori sa izazovima koje donose klimatske promene. Sarađivaćemo sa Vladom Srbije, ali i sa privatnim sektorom i organizacijama civilnog društva, jer samo zajedno možemo da dostignemo ovaj cilj“, izjavio je Nj.E. Emanuele Žiofre.
On je istakao da je cilj Evropske unije da do 2030. godine smanji emisije gasova sa efektom staklene bašte za 55 odsto, kao i da 2050. godine bude prvi ugljenično-neutralan kontinent.
Ambasador i šef Delegacije EU u Republici Srbiji učestvovao je na panel diskusiji “Zelena agenda za Zapadni Balkan posle UN konferencije o klimi u Glazgovu“, na kojoj se govorilo o tome kako da Srbija doprinese usporavanju klimatskih promena, prilagodi se na njihove posledice i kako da sve ove aktivnosti finansira.
Panel su otvorile Mirjana Špoljarić Eger, pomoćnica generalnog sekretara UN-a i direktorka UNDP-a u Evropi i Centralnoj Aziji, koja danas boravi u zvaničnoj poseti Srbiji i Anđelka Atanasković, ministarka privrede u Vladi Republike Srbije.
Mirjana Špoljarić Eger je istakla da je važno da Srbija što pre poveća svoje Nacionalno utvrđene doprinose za smanjenje emisija gasova sa efektom staklene bašte i pokrene zelenu transformaciju privrede, kako bi mogla da ostane konkurenta na svojim ključnim izvoznim tržištima, otvori nova radna mesta i zaštiti životnu sredinu.
”Zahvaljujući podršci EU kroz projekat ”Zelena agenda za Srbiju“, nadamo se da ćemo uspeti da privučemo preko 50 miliona evra privatnog i javnog kapitala koji će omogućiti Srbiji da smanji potrošnju energije i zagađenje životne sredine, poveća udeo obnovljivih izvora energije i poboljša upravljanje prirodnim resursima i otpadom”, dodala je Mirjana Špoljarić Eger.
Ministarka Atanasković je naglasila da će zelena transformacija privrede omogućiti dugoročno očuvanje likvidnosti srpske privrede, stoga je Strategija industrijske politike Srbije do 2030. godine prepoznala koristi iste, te posebnim merama pruža podršku primeni zelenih tehnologija u industriji i privredi.
U panel diskusiji su učestvovali i ambasador Nemačke u Republici Srbiji NJ.E. Tomas Šib, ambasadorka Velike Britanije u Republici Srbiji NJ.E. Šan Makleod, državni sekretar u Ministarstvu rudarstva i energetike Zoran Lakićević, državna sekretarka u Ministarstvu zaštite životne sredine Jelena Tanasković i šef regionalnog predstavništva Evropske investicione banke za Zapadni Balkan Alesandro Bragonzi.
Cilj projekta ”Zelena agenda za Srbiju“, koji će od 2022. godine, uz finansijsku podršku EU, sprovoditi UNDP, u saradnji sa Švedskom agencijom za međunarodni razvoj i saradnju (SIDA) i Evropskom investicionom bankom (EIB), je da pomogne Srbiji da unapredi politike, preduzme konkretne aktivnosti i poveća ulaganja u zelenu transformaciju, posebno u oblastima dekarbonizacije, smanjenja zagađenosti vazduha, vode i zemljišta, cirkularne ekonomije, poljoprivrede i proizvodnje hrane, kao i zaštite biodiverziteta.