Poljoprivredni sektor poziva Evropsku komisiju da ažurira Direktivu o održivoj upotrebi pesticida (SUD) i omogući korišćenje dronova za vazdušnu primenu. Oni naglašavaju da to može pomoći poljoprivrednicima da smanje upotrebu hemijskih sredstava, što je u skladu s ambicijama vodeće politike EU o hrani iz strategije Od farme do viljuške
Naime, objavljena strategija predviđa smanjenje upotrebe pesticida i rizika od hemijskih sredstava za 50% do 2030. u čitavoj EU. Iako su mnoge zainteresovane strane pozdravile ovu ambiciju, postavlja se pitanje kako to postići u praksi. Obećavajuće rešenje uključuje upotrebu dronova za ciljanu primenu.
”Preliminarni rezultati sugerišu da bi bespilotne letelice poljoprivrednicima mogle da pruže precizan alat za dalje smanjivanje inputa i povećanja sigurnosti, kako za okolinu tako i za osobe koje primenjuju pesticide u skladu sa prioritetima Zelenog sporazuma”, navode iz Udruženja poljoprivrednika COPA-COGECA.
Udruženje je u pismu upućenom Evropskoj komisiji početkom ove godine istaklo da su bespilotne letelice vrlo vredan alat za preciznu poljoprivredu, ističući da je to posebno slučaj u vinogradima i voćnjacima na strmim padinama, gde je upotreba konvencionalnih tehnologija teška ili nemoguća.
”Bespilotna letelica može da leti izuzetno nisko preko bilo kog poljoprivrednog polja, može da leti polako i njom se upravlja preciznije od helikoptera ili aviona”, objašnjava Kristof Rab, izvršni direktor kompanije Drone Alliance Europe.
U izveštaju takođe stoji kako stručnjaci tvrde da primena hemijskih sredstava na ovaj način može biti i do pet puta brža nego običnim mašinama.
Međutim, ova tehnologija se trenutno ne istražuje dovoljno zbog restriktivne regulacije. Iako se u njihovim odredbama, napisanim 2009, posebno ne spominje upotreba letelica u ovu svrhu, član 9. zabranjuje primenu pesticida vazdušnim raspršivanjem osim ako se ne dobije odobrenje.
Iako je istina da će se u sklopu strategije Od farme do viljuške revidirati Direktiva o održivoj upotrebi pesticida kako bi se promovisala veća upotreba sigurnih alternativnih načina zaštite useva od štetočina i bolesti, ona ne precizira šta će to tačno uključivati. Međutim, izvori iz EU kažu da se bespilotne letelice za ovu primenu razmatraju u kontekstu ove Direktive, ako se pokažu koristi i smanjeni rizici te da još uvek države članice nisu dostavile nikakve dokaze o benefitima ili opštoj primeni pesticida.