Evropska unija i Brazil predložile su reformu pravila Svetske trgovinske organizacije o poljoprivrednim subvencijama – da za najmanje razvijene zemlje ne važe ograničenja za subvencionisanje poljoprivrede
Evropska unija i Brazil predložile su reformu pravila Svetske trgovinske organizacije (STO) o poljoprivrednim subvencijama sa ciljem uspostavljanja fer uslova za ekonomije koje se još razvijaju. Te dve poljoprivredne sile su pred sastanak STO u Buenos Airesu krajem godine predložile da za najmanje razvijene zemlje ne važe ograničenja za subvencionisanje poljoprivrede.
Brazil i EU su među najvećim svetskim proizvođačima poljoprivrednih proizvoda.
“Sa Brazilom i drugim zemljama iskazujemo snažnu podršku sistemu globalne trgovine zasnovanom na pravilima”, navela je u saopštenju evropska komesarka za trgovinu Sesilija Malmstrem (Cecilia Malmström).
“Taj predlog treba da podstakne druge članice STO da slede naš primer i obezbede iste uslove poslovanja za sve poljoprivrednike na lokalnom, regionalnom i globalnom nivou”, dodao je evropski komesar za poljoprivredu Fil Hogan (Phil).
U predlogu se poziva na ograničavanje poljoprivrednih subvencija pogubnih po trgovinu na osnovu veličine poljoprivrednog sektora neke zemlje.
Planirano je da najmanje razvijene zemlje budu izuzete od limitiranja subvencija kako bi se omogućio razvoj njihovih poljoprivrednih sektora. Druge zemlje u razvoju takođe bi mogle da podržavaju svoje farmere mnogo izdašnije i dobiju više vremena da se prilagode.
S obzirom na značaj pamuka za mnoge zemlje u razvoju, u predlogu Brazila i EU posebno se ukazuje na sektor proizvodnje te sirovine.
Inicijativu EU i Brazila već su pozdravili Kolumbija, Peru i Urugvaj, navela je Evropska komisija.
U međuvremenu EU traži način da reformiše Zajedničku evropsku politiku (CAP) preko koje se distribuišu obilne subvencije poljoprivrednicima u EU.
CAP najskuplja politika bloka
Sa godišnjim budžetom od 60 milijardi evra za 28 članica, CAP je najskuplja politika bloka.
Istovremeno će Bregzit doneti manjak od deset milijardi evra u godišnjem budžetu EU od 150 milijardi i nijedna članica ne želi da se njen doprinos poveća da se to popuni.
Očekuje se da reformisanje trgovine u poljoprivrednom sektoru u svetu ima ključnu ulogu u ispunjavanju mnogih od 17 ciljeva održivog razvoja (SDG) dogovorenih u UN u jesen 2015.
EU mora da preuzme vođstvo u povezivanju trgovine poljoprivrednim proizvodima sa SDG.
Trgovina u poljoprivrednom sektoru vratila se u središte pažnje kada je na snagu stupio Sporazum o unapređenju trgovine STO iz 2013, prvi multilateralni trgovinski sporazum u ovom veku.
EU se pred ministarski sastanak STO u decembru takođe zalaže za nova rešenja na mnogim drugim poljima, uključujući subvencionisanje ribarstva, e-trgovinu, domaće regulative u sektoru usluga.