Evropska komisija predložila je nove propise kako bi se izborila sa štetom od 12 milijardi evra koju svake godine na usevima i infrastrukturi izazovu invanzivne vrste tj. biljke i životinje koje ne žive prirodno u jednom staništu, a zbog nedostatka prirodnih neprijatelja izazivaju ogromnu štetu. EU planira da napravi listu 50 najopasnijih vrsta i da uskladi proces njihovog uništavanja u EU. Dosadašnji napori koje na nacionalnom nivou ulažu članice nisu dali rezultata.
Zvaničnici EU procenjuju da u EU postoji više od 12 hiljada vrsta koje su štetne za životnu sredinu. Budući da se 15% ovih vrsta sve više uvećava, posledice po biodiverzitet, infrastrukturu, zdravlje i ekonomiju EU su značajne, ocenila je Komisija.
Primer je tigrasti komarac čiji ujed može biti fatalan, a japanski korov izaziva štetu na kućama. Dabar, veliki glodar poreklom iz Južne Amerike, uništio je useve u seoskim područjima Francuske.
Budući da ima mali broj prirodnih neprijatelja u EU, broj ovih takozvanih rečnih pacova je sve veći. U Francuskoj, kao i u većini evropskih zemalja, dabar je na listi štetočina i vlasti su rešile da ga istrebe.
Ipak, ovi napori Francuske mogli bi biti potkopani ako susedne države ne primene slične mere istrebljenja. Pokušaji Belgije da se otarosi “gigantskog svinjskog korova” koji utiče na prinos useva tako što zaklanja biljkama svetlost, biće uzaludni ako taj korov ponovo uđe u Belgiju iz Francuske.
“Borba protiv štetnih vrsta je dobar primer oblasti u kojima je Evropa bolja ako radi zajedno”, rekao je evropski komesar za životnu sredinu Janez Potočnik.
EU planira da napravi listu 50 najopasnijih vrsta i da uskladi proces istrebljenja u EU. Izabrane vrste biće zabranjene u EU što znači da neće biti moguć njihov uvoz, prodaja, uzgajanje, korišćenje ili prodaja. Specijalne mere biće donete za trgovce, uzgajivače i vlasnike kućnih ljubimaca u tranzicionom periodu.
Kako bi se zabrana poštovala, države članice EU moraće da organizuju granične kontrole i da uvedu sistem nadzora da bi otkrile zabranjene vrste. Takođe će morati da uvedu mere za otkrivanje onih vrsta koje slučajno ulaze u Evropu.
Kada članice EU otkriju prisustvo zabranjene vrste u EU, moraće odmah da preduzmu mere kako bi se sprečilo širenje te vrste.
“Propisi koje predlažemo pomoći će da se zaštiti biodiverzitet i napravljeni su tako da nam omogućavaju da se usredsredimo na najopasnije pretnje. Time će nacionalni propisi postati efikasniji i postići će se najoptimalniji rezultati”, rekao je komesar.
O novom propisu treba da se izjasne Savet i Evropski parlament.
EurActiv