Poljoprivredne subvencije Evrospke unije i dalje se zloupotrebljavaju širom centralne i istočne Evrope (CEE), uprkos brojnim pokušajima Evropske komisije da to spreči, pokazao je jedan izveštaj
Izveštaj rađen za grupu Zeleni/EFA u Evropskom parlamentu obuhvatio je pet članica EU iz centralne i istočne Evrope – Bugarsku, Češku, Mađarsku, Slovačku i Rumuniju, i pokazao je da je pitanje trošenja poljopivrednih fondova EU u svim tim zemaljama “veoma problematično”. Poslednjih godina nekoliko izveštaja je upozorilo na zloupotrebu poljoprivrednih subvencija EU u zemljama centralne i istočne Evrope ukazujući na sukob interesa, nepotizam, korupciju i prevare.
U novom izveštaju se ističe da zloupotreba poljoprivrednih fondova ne samo da koči napore EU da ispuni brojne važne ciljeve, poput onih u zaštiti biodiverziteta i borbi protiv klimatskih promena, već i potkopava poverenje u EU i njenu borbu za vladavinu prava.
Komisija u prvom trenutku nije želela da komentariše izveštaj, kao ni ministarstva za poljoprivredu iz tih pet zemalja, osim češkog. “Smatramo da je sistem subvencija u Češkoj Republici trasparentan. Nećemo davati više komentara”, rekao je predstavnik češkog ministarsta poljoprivrede.
Pitanjem zloupotrebe novca EU baviće se i Kancelarija evropskog javnog tužioca (EPPO).
Evropski parlament je pak predložio da se definišu aktivni ili “pravi” poljoprivrednici koji mogu da dobiju sredstva ali razgovori o tome još traju. “Potrošili smo godine razgovarajući o definiciji ‘pravog’ poljoprivrednika a još uvek se mnogi ‘poljoprivrednici iz fotelje’ provlače kroz rupe u sistemu”, rekao je u nedavnom intervjuu za EurActiv irski evroposlanik Kris Makmanus.
Izveštaj je ukazao na “sistemsku prednost” velikih farmi čiji menadžeri generalno imaju “bliske veze sa vladajućim partijama” u svojim zemljama.
“Ovaj izveštaj je jasno pokazao da postoji snažna veza između političara i najvećih korisnika subvencija u pet analiziranih zemalja”, navodi se i dodaje da se čini da je bez bliskih veza sa političarima u nekim slučajevima pristup zemljištu “gotovo nemoguć”. Takođe se u izveštaju ukazuje da su poljoprivredni fondovi EU postali “atraktivna poslovna prilika za prevarante različitih vrsta koje poljoprivreda malo interesuje”.
U izveštaju se zaključuje da postoji “jasna nejednakost” između alokacija za velike i za male farmere i da mnoge zemlje ne koriste u punoj meri postojeće instrumente iz Zajedničke poljoprivredne politike da podrže male farmere.