Visoka predstavnica EU Federika Mogerini izjavila je da vlada Kosova hitno mora da ukine odluke o taksi na robu iz Srbije i BiH. EU je takođe tražila poštovanje sporazuma CEFTA
Vlada Kosova obrazložila je uvođenje taksi od 100% činjenicom da se kosovski proizvođači sreću sa različitim netarifnim barijerama od strane Srbije, tako da kosovski proizvodi ne mogu da uđu na srpsko tržište.
Mogerini je navela da se odlukom vlade Kosova o povećanju takse na robu iz Srbije i BiH na 100% pogoršava situacija nakon što je Priština pre nedavno uvela takse od 10%. “Kosovska vlada mora odmah da povuče te odluke”, navela je Mogerini u saopštenju.
Ona je dodala da takse od 100% predstavljaju očigledno kršenje Centralnoevropskog ugovora o slobodnoj trgovini (CEFTA) i duha Sporazuma o stabilizaciji i asocijaciji između Evropske unije i Kosova.
Brisel je ponovo reagovao i portparolka u Evropskoj komisiji Maja Kocijančič istakla da je EU nadležna da nadzire sprovođenje CEFTA a da ga Priština prekršila taj sporazum. Ona je podvukla da Brisel očekuje da sekretarijat CEFTA i sve strane preduzmu neophodne mere da se zajamči poštovanje tog sporazuma.
Portparolka visoke predstavnice EU Federike Mogerini je naglasila da Brisel na to ima pravo jer “EU nadzire sprovođenje svih obaveza koje su preuzeli partneri u regionu, a CEFTA je okosnica regionalne saradnje na Zapadnom Balkana i to je ključni deo regionalnog ekonomskog prostora, koji je pokriven i sporazumima o stabilizaciji i pridruživanju” sa EU.
Vlada Kosova je na predlog ministra trgovine i industrije Endrita Šalje usvojila 21. novembra odluku o povećanju takse za uvoz robe iz Srbije sa 10 na 100%.
Zamenik premijera Kosova Enver Hodžaj, najavljujući povećanje taksi, na Tviteru je naveo da Priština mora braniti svoje vitalne interese, pošto Srbija “nastavlja svoju agresivnu kampanju na međunarodnoj pozornici” i da podriva proces normalizacije.
Bez kontramera
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je 21. novembra da Beograd neće uvoditi kontramere Prištini, niti kršiti CEFTA sporazum jer je kako je rekao, “Srbija ozbiljan i pouzdan partner svakome u Evropi”. Vučić je rekao i da će se Vlada Srbije obratiti članicama Saveta bezbednosti UN i EU koje će upoznati sa kako je rekao, “činjenicama o kršenju Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju i CEFTA sporazuma” od strane Prištine.