Nakon isteka režima bescarinske trgovine 5. juna, Ukrajina i EU vraćaju se na sistem carinskih kvota za izvoz ukrajinskih poljoprivrednih proizvoda
Promene će stupiti na snagu 6. juna, piše Euractiv. S obzirom na to da se kvote uvode usred godine, biće proporcionalno prilagođene i odnosiće se na 7/12 godišnjeg obima, što pokriva period od juna do decembra.
Portparol Komisije Balaž Ujvari naglasio je da ovo nije produženje ratnih trgovinskih mera uvedenih 2022. godine, već prelazno rešenje. Povratak kvotama znači smanjenje povlastica koje su Ukrajini bile ključne tokom rata.
Ukrajinski poslanici upozoravaju da bi gubitak povlastica mogao da košta zemlju i do tri milijarde evra, dok Komisija tu procenu smatra preuveličanom. Leon Delvo, visoki zvaničnik Generalnog direktorata za trgovinu (DG TRADE), izjavio je prošle sedmice da je ta procena preuveličana, te da je stvarna vrednost pomoći bliža 1,5 milijardi evra.
Pregovori o dugoročnom trgovinskom sporazumu još nisu ni započeti, što dodatno zabrinjava Kijev.


