Evropska unija je zabranila uvoz mesa goveda, proizvoda i prerađevina iz Pčinjskog okruga, dok se uvoz iz ostalih delova Srbije obavlja nesmetano, rečeno je Tanjugu u Upravi za veterinu Ministarstva poljoprivrede.
Šteta po budžet Srbije usled bolesti kvrgave kože još uvek ne može da se proceni jer zaraza još traje, ističu u Upravi.
Kako se navodi u pisanoj izjavi, EU je zabranila je uvoz u skladu sa odredbama propisa i to iz zone pod restrikcijama – Pčinjski okrug, dok se iz ostalih delova Srbije uvoz obavlja nesmetano.
Tretirane goveđe kože (usoljene) mogu u EU ako potiču izvan Pčinjskog okruga.
Ograničenja prometa vezano za bolest kvrgave kože za bilo koju državu odnose se isključivo na goveda, bivole, divlje preživare i njihove proizvode, objašnjavaju u ministarstvu.
Što se tiče regiona, u Bosnu i Hercegovinu može se izvoziti sa cele teritorije Republike Srbije, i to svi proizvodi od mesa koji u sebi ne sadrže meso goveda.
Nadležni organ BiH je zabranio uvoz goveda, mesa goveda i proizvoda od mesa goveda sa cele teritorije Srbije.
Može se izvoziti mleko i proizvodi od mleka koji su termički obrađeni minimalno 720 S (pasterizacija).
Tretirane goveđe kože (usoljene) mogu u BiH izvan zone ograničenja – Pčinjski okrug, navode u ministarstvu.
U Crnu Goru mogu se izvoziti goveda za klanje, meso i proizvodi od mesa, tretirane kože (soljene) ukoliko potiču izvan Pčinjskog, Jablaničkog, Topličkog, Raškog, Rasinskog, Nišavskog i Pirotskog okruga.
Takođe se može izvoziti mleko i proizvodi od mleka koji su termički obrađeni minimalno 720 S (pasterizacija), izvan zone ograničenja (Pčinjski okrug).
U Makedoniju može se izvoziti meso goveda i proizvodi od mesa goveda, kao i mleko i proizvodi od mleka koja ne potiču iz zone ograničenja.
Nadležna služba Makedonije odobrila je iz Pčinjskog okruga izvoz mleka i proizvoda od mleka, koji su termički obrađeni, a zabranjen je uvoz goveda sa cele teritorije Srbije.
Zaključno sa jučerašnjim danom, broj sumnjivih grla na oboljenje “nodularni dermatitis” je 18 goveda, a na humani način je lišeno života 60 goveda na zaraženim gazdinstvima.
Ključne mere za suzbijanje bolesti su rana identifikacija i brza detekcija uzročnika bolesti, zabrana kretanja, sprečavanje ilegalnog transporta životinja, uz primenu vakcinacije, visoke bio-sigurnosne mere na gazdinstvima, sa aktivnim suzbijanjem insekata, uz aktivni nadzor i neposredno lišavanje života životinja u inficiranom gazdinstvu.
Sve mere Ministarstvo poljoprivrede i zaštite životne sredine i Uprava za veterinu su preduzeli, osim vakcinacije životinja koja će započeti odmah kada vakcina bude isporučena iz “EU banke vakcina” Srbiji.
Procedura isporuke je u toku, navode u ministarstvu.
Savetnik predsednika Vlade Srbije i predsednik vladinog Operativnog štaba za koordinaciju primene mera za sprečavanje, suzbijanje i iskorenjivanje te bolesti Dragan Glamočić rekao je juče Tanjugu da je Evropska komisija odobrila Srbiji 50.000 doza vakcina protiv bolesti kvrgave kože (nodularni dermatitis), pa se od ponedeljka može očekivati početak vakcinacije goveda.
Vlada Srbije je, takođe omogućila nabavku dodatne količine vakcina od 400.000 doza.
Glamočić kaže da se može očekivati da za 10, a najkasnije 15 dana, počne vakcinacija ugroženih regiona, dok će zahvaljujući donaciji od 50.000 doza biti vakcinisana dva zaražena područja- Pčinjski i Jablanički okrug.
Nodularni dermatitis – bolest kvrgave kože – je virusno oboljenje isključivo goveda i bivola, endemski prisutno u Africi i na Srednjem istoku, odakle se 2013. godine proširilo na Tursku, prošle godine na Grčku, a početkom ove godine i na teritoriju Bugarske i Makedonije.
Bolest se ne prenosi na ljude i nema opasnosti po zdravlje ljudi.
Ministarstvo poljoprivrede i zaštite životne sredine proglasilo je teritorije opština Bujanovac i Bosilegrad zaraženim područijima, a teritoriju Pčinjskog upravnog okruga ugroženim područjem od zarazne bolesti nodularni dermatitis.
Uobičajeni simptomi kod goveda su čvorići koji se posle nekoliko dana pretvaraju u kraste ili rane na koži, oticanje nogu, kašalj, obilno curenje iz nosa, izlučivanje pljuvačke, suzenje očiju, infekcija oka i groznica. Obolela životinja je iscrpljena, odbija da jede i mršavi.