U Evropskom parlamentu, uoči Međunarodnog dana žena, održana je konferencija sa koje je upućen poziv Evropskoj uniji i državama članicama na bolje prepoznavanje i podršku velikog doprinosa žena ruralnoj Evropi
Na konferenciji koja je organizovana povodom Međunarodnog dana žena upućen je poziv Evropskoj uniji i državama članicama na bolju procenu izazova s kojima se suočavaju seoske žene te bolje prepoznavanje i podršku njihovog velikog doprinosa ruralnoj Evropi.
Čak 96 odsto poljoprivrednih gazdinstava u Evropskoj uniji čine porodična poljoprivredna gazdinstva, dok žene upravljaju sa svega 30 odsto poljoprivrednih gazdinstva. Ipak, žene u poljoprivredi imaju mnogo veće uloge nego što pokazuje službena statistika.
Generalni sekretar COPA-COGECA Peka Pesonen rekao je da su svojim angažmanom u lokalnim udruženjima, opštinskim većima i porodičnim poljoprivrednim gazdinstvima, žene postale kamen temeljac poljoprivrede.
”Velik broj vrhunskih projekata vođeni su od strane žena poljoprivrednica. Na to treba da smo ponosni i trebali smo to promovisati kako bismo inspirisali druge. Generacijska obnova je glavni izazov evropskih poljoprivrednih udruženja. Zbog toga trebamo više žena i muškaraca poljoprivrednika”, naglasio je Pesonen.
Svi govornici slažu se da se žene poljoprivrednice suočavaju sa specifičnim preprekama kada požele da započnu poljoprivredne aktivnosti te ispaštaju zbog opšteg smanjenja lokalnih javnih usluga.
Polna diskriminacija problem u poljoprivredi
Prezentujući ishode globalnog istraživanja kojem je cilj bio da pronađe glavne prepreke sa kojima se žene poljoprivrednice suočavaju, predstavnica Kancearije za poljoprivredu u DowDuPont-u, Klara Serano, istakla je da u Evropi, 68 odsto žena poljoprivrednica smatra kako je polna diskriminacija problem u poljoprivredi. “Oko 67 odsto žena poljoprivrednica u Evropi koje su učestvovale u anketi smatra kako je podizanje svesti javnosti o polnoj diskriminaciji u poljoprivredi i agronomiji ključno za uklanjanje prepreka ka jednakosti”, rekla je Serano.