Kompanija Facebook najavila je da do 2030. godine planira da postane kompanija koja će obnavljati više vode nego što troši na globalnom nivou
Kompanija Marka Zakerberga sprema se za okršaj među najvećim svetskim tehnološkim igračima, jer se u toj oblasti svi takmiče da prvi postignu karbonsku neutralnost, tj. nadoknade emisiju ugljenika koje stvaraju njihovi korisnici, kao i funkcionisanje firme, pa čak i planiraju da eliminišu sav ugljenik koji se emituje tokom životnog veka organizacije.
”Facebook” je oduvek težio odgovornom upravljanju načinom na koji koristimo vodne resurse u zajednicama u kojima delujemo. Pratimo strategiju upravljanja vodama koja se fokusira na odgovorno nabavljanje vode, povećanje efikasnosti ovog resursa u našim objektima, kao i ulaganje u kritične projekte obnove vode na istim slivovima na kojima se nalaze naši objekti. Sada idemo još dalje i obećavamo da ćemo biti ‘u plusu’ kada je voda u pitanju do 2030. godine, što znači da ćemo vratiti više vode nego što potrošimo“, objasnila je Silvija Li, zadužena za sprovođenje plana kompanije za obnovu voda.
Kao i mnoge tehnološke kompanije, Facebook koristi velike količine vode, prvenstveno zbog hlađenje u centrima podataka. Na primer, samo jedan Facebook-ov centar za podatke u Albukerkiju u SAD pristupa godišnje količini vode koja premašuje pola milijarde litara, što je izazvalo sukob s lokalnim farmama i preduzećima koja su zabrinuta da bi proširenje centra moglo naštetiti njihovom poslu.
Facebook je već započeo rad na smanjenju tog opterećenja razvijanjem novih tehnologija za hlađenje i ovlaživanje svojih centara podataka.
Ti napori urodlili su plodom i efikasnost upotrebe vode povećana je 80 odsto ”u poređenju sa standardima u industriji“.
Međutim, novi napori da se bude u plusu kada je upotreba vode u pitanju, uključivaće i kompaniju koja radi na projektima obnove vode u područjima gde je voda deficitarna.
Prema navodima koji stižu iz Facebook-a, uložena su sredstva u projekte koji obezbeđuju obnavljanje više od 850 miliona litara vode godišnje u šest američkih država, uključujući Novi Meksiko, Kaliforniju i Jutu. U planu je da se ova praksa proširi na Irsku, Singapur, Indiju, Veliku Britaniju i Meksiko.