Globalne cene hrane dostigle su novi maksimum, rastući najbržom stopom u poslednjih 14 godina nakon što je rat u Ukrajini doveo do nagle krize na tržištima žitarica i biljnog ulja
Indeks cena hrane u martu koji je objavila Organizacija UN za hranu i poljoprivredu (FAO) porastao je za 34 odsto na godišnjem nivou, pomerajući rekord treći mesec uzastopno.
Ukrajina i Rusija su ključni izvoznici žitarica i suncokretovog ulja, na koje otpada oko 30 odsto globalne trgovine pšenicom. Rat je doveo do iznenadnog prekida snabdevanja iz Ukrajine i Rusije. Iako je Rusija nastavila sa isporukom pšenice, ali su sankcije zakomplikovale plaćanja što je dovelo do neizvesnosti u snabdevanju, prenosi Financial Times.
Porast cena hrane počeo je ranije zbog loše žetve prošle godine zbog lošeg vremena i naglog oporavka potražnje nakon pandemije. Oštar rast cena hrane pogodiće siromašnije zemlje, od kojih se mnoge već bore protiv uticaja pandemije Covid-19.
Mnoge zemlje na Bliskom istoku i u severnoj Africi oslanjaju se na Ukrajinu i na Rusiju za svoje žitarice i biljna ulja. Prema FAO, oko 50 zemalja zavisi od Rusije i Ukrajine za najmanje 30 odsto svojih potreba za uvozom pšenice.
Prošle godine, 36 od 55 zemalja sa krizom hrane zavisilo je od ukrajinskog i ruskog izvoza za više od 10 odsto svog ukupnog uvoza pšenice, uključujući 21 zemlju sa velikom krizom hrane. FAO je saopštio da konflikt u Ukrajini pojačava zabrinutost zbog uticaja na bezbedsnost hrane širom sveta.
”Svedoci smo sveobuhvatnog porasta cena hrane dok talasasti efekti smanjena uvoza iz Rusije i Ukrajine počinju da uzimaju maha“, rekla je zamenica generalnog direktora FAO Bet Bečdol (Beth Bechdol).