FAO objavio preliminarnu prognozu za svetsku proizvodnju pšenice
U svom najnovijem izveštaju o snabdevanju i potražnji žitarica, koji je Organizacija UN za hranu i poljoprivredu (FAO) objavila juče je i preliminarna prognoza za svetsku proizvodnju pšenice u 2023. godini
“Predviđa se globalni prinos od 784 miliona tona, što bi bilo drugo najveće zabeleženo, iako manje u odnosu na prethodnu godinu. Očekuju se jaki rezultati u Severnoj Americi, pošto farmeri povećavaju površine na kojima seju”, ističe se u izveštaju FAO.
U zemljama južne hemisfere, izgledi za proizvodnju krupnih žitarica u 2023. su generalno povoljni, a predviđa se da će ukupni zasadi kukuruza u Brazilu dostići rekordan nivo.
Uprkos tome, suše, sukobi i visoke cene, zajedno sa makroekonomskim poteškoćama, pogoršavaju nesigurnost hrane u mnogim zemljama, navodi FAO.
Procenjuje se da 45 zemalja u svetu treba spoljnu pomoć u hrani, prema najnovijem izveštaju o izgledima useva i situaciji sa hranom, kojij eobajvljen u publikaciji FAO-ovog Globalnog sistema informacija i ranog upozoravanja (GIEVS).
“Neki ljudi u šest zemalja doživljavaju ili se očekuje da će uskoro doživeti, ozbiljne nivoe akutne nesigurnosti hrane ili katastrofalne gladi: Burkina Faso, Haiti, Mali, Nigerija, Somalija i Južni Sudan. Milioni više se suočavaju sa teškom glađu”, navodi se u izveštaju.
Iako je FAO indeks cena hrane donekle smanjen poslednjih meseci, domaća inflacija cena hrane je na nedovoljno visokom nivou u mnogim zemljama.
Cene krupnog žita u Gani u januaru su bile 150 odsto više nego godinu dana ranije, a cene žitarica su bile na vrhuncu svih vremena u Malaviju i Zambiji.
Izveštaj o izgledima useva i stanju hrane ukazuje na alarmantnu situaciju u istočnoj Africi, gde je vladala najgora suša u poslednjih 40 godina.