Fondacija Ana i Vlade Divac donirala plastenike poljoprivrednicima iz Užica
U svečanoj sali gradske kuće u Užicu, u prisustvu Ane Košel, direktorke Fondacije Ana i Vlade Divac i gradonačelnice Užica Jelene Raković Radivojević upriličeno potpisivanje ugovora sa 20 poljoprivrednih proizvođača, dobitnika donacije u okviru programa “Divac poljoprivredni fondovi u gradu Užicu”
Potpisani ugovori sa poljoprivrednim proizvođačima rezultat su zajedničkog projekta Grada Užica i Fondacije Ana i Vlade Divac, vrednog 3,7 miliona dinara za razvoj plasteničke proizvodnje, navedeno je na sajtu Grada.
”Ove godine, 12. aprila, raspisali smo javni poziv za bespovratna sredstva za razvoj plasteničke proizvodnje. Danas smo veoma zadovoljni, jer će 20 poljoprivrednih proizvođača pod veoma povoljnim uslovima dobiti plastenike. Neki od njih će pokrenuti novu proizvodnju, a neki će proširiti postojeću. Grad je za ove namene izdvojio 2,7 miliona dinara, a milion dinara Fondacija Divac, dok je učešće poljoprevrednih proizvođača 30%. O značaju donacije govori i podataka da je vrednost jednog plastenika 210.000 dinara, a od toga učešće korisnika 44.000 dinara”, rekla je Jelena Raković Radivojević.
Zadovoljna saradnjom u proteklih šest godina je i Ana Košel. ”Sarađujemo sa preko 80 lokalnih samouprava, ali grad Užice nam je najbliži partner i to nam je pokazatelj da radimo dobro zajedno. Ovo je samo jedan projekat koji radimo zajedno, takođe sprovodimo projekat i za mlade poljoprivrednike, podržavamo poljoprivrednu školu u Požegi gde smo podržali 22 učenika da dobiju neka inovativna rešenja za svoje poljoprivredno gazdinstvo sa ciljem da se ta deca vrate u Zlatiborski okrug i ostanu u svojim domaćinstvima. U procesu je i oprema koju doniramo za porodilište u Užicu, takođe radimo zajednički na ciljevima održivog razvoja Agende 2030 kako bi svima nama bilo bolje. Grad Užice je jedina lokalna samouprava koja u celosti primenjuje ciljeve održivog razvoja u sve svoje lokalne planove”, objasnila je Košel.
I korisnici donacije izražavaju zadovoljstvo i zahvalnost, jer će im kako ističu ovakva vrsta podrške mnogo značiti.
Vesna Gajić iz Karan sa novim plastenikom koji je značajno većih dimenzija od onog koji poseduje pokrenuće proizvodnju paprike, a kasnije i jagoda. Marija Simić iz Lunovog Sela, koja je upravo završila srednju školu, ima nameru da pokrene proizvodnju saksijskog cveća.
Prošle godine u okviru ovog programa dodeljeno je 26 plastenika, a njihovi vlanici već u ovoj plasirali su na tržište voće, povrće i cveće.