”Fortenova” najavila milionska ulaganja u Dijamant
”Fortenova grupa” najavila je da će u privredu Hrvatske i regiona investirati 130 miliona evra u narednom periodu. Najveće pojedinačno ulaganje pravnog naslednika hrvatskog Agrokora biće ipak u Srbiji. Vredno je 29,3 miliona evra a ta investicija odnosi se na otvaranje novog pogona u uljari Dijamant u Zrenjaninu
Ovu fabriku hrvatski biznismen Ivica Todorić, vlasnik Agrokora, kupio je još 2004. godine i u tom trenutku, prema pisanju medija, držala je više od trećine srpskog tržišta ulja.
Predstavnici ”Fortenove” saopštili su da je reč o investiranju u nove pogone za presovanje i ekstrakciju ulja u Dijamantu kapaciteta 1.200 tona na dan, kao i da će ta investicija biti i pojedinačno najveća.
Znatna ulaganja grupe očekuju se i u kompanijama Jana i PIK Vrbovec. U saopštenju se naglašava da je tokom ove godine ”Fortenova” u realizovane investicije uložila ukupno 125 miliona evra. Iz kompanije navode da je podizanje investicijske snage bio jedan od najvažnijih ciljeva u poslednje dve i po godine.
”Doveli smo firmu do prihvatljivog nivoa zaduženosti i omogućili joj ulaganje u razvoj temeljnih biznisa”, naglasio je Fabris Peruško, član Upravnog odbora i glavni izvršni direktor “Fortenova grupe”.
Najavio je da kompanija očekuje da će se planiranim daljim razduživanjem već u 2022. godini investicioni potencijal grupe podići na nivo do 200 miliona evra. Investiranje znatnog kapitala “Fortenove” u uljaru u Zrenjaninu ukazuje i na trenutni značaj ove industrije. Na tržištu Srbije raspored velikih igrača koji posluju u proizvodnji ulja u kratkom periodu prilično je izmenjen. Agrarni analitičari procenjuju da bi moglo da dođe i do novih transakcija ili pregrupisanja.
Tako je krajem prošle godine Miodrag Kostić, u dogovoru sa manjinskim partnerima Viktorija grupe – Milijom Babovićem i firmom Apsara prodao uljaru u Šidu. Jedan od najmodernijih pogona na Balkanu otišao je u ruke moldavskoj ”Trans oil grupi”. Reč je o najvećem prerađivaču uljarica u toj zemlji koji ima 1.650 zaposlenih i uljaru u Rumuniji iza kojeg stoji Vaja Đaši, biznismen poznat u sektoru trgovine žitaricama.
Sa druge strane, Petar Matijević nedavno je odlučio da se oproba upravo u ovoj industriji. Kupovinom „Mirotin grupe” iz Vrbasa, uz desetak firmi koje su povezane s poljoprivredom, postao je vlasnik fabrike ulja ”Banat” u Novoj Crnji, jedna od pet najvećih u Srbiji, pored zrenjaninskog Dijamanta, fabrike u Šidu, Vitala i Sunca iz Sombora. Ovakva poslovna odluka i nije bila posebno iznenađenje budući da je Matijević veliki proizvođač suncokreta.
Time se tržište usložnjava posle jedne u poslednjih nekoliko godina najvećih transakcija kada je Bimal iz Brčkog 2019. kupio većinski udeo u uljari Sunce (Novo Sunce) iz Sombora. O ovoj akviziciji se i ranije spekulisalo jer su ”Bimal grupa”, jedan od lidera u preradi uljarica u regionu, i somborska kompanija i ranije usko sarađivale.
U isto vreme sa dešavanjima u ovoj branši zabeležene su i velike turbulencije na tržištu – drastično poskupljenje suncokreta u prošloj sezoni i skok maloprodajnih cena. Suncokretovo ulje je, ne samo u Srbiji, postalo rekorder poskupljenja u toku pandemije. Država je nedavno odlučila da uz pet osnovnih namirnica zamrzne i cenu suncokretovog ulja na 60 dana. U jednom trenutku flaša zejtina pojedinih proizvođača u Srbiji koštala je više od 200 dinara, što je izazvalo veliko nezadovoljstvo javnosti i potrošača.