Šećerane u Žablju i Crvenki, kako sada stvari stoje, neće biti prodate ”MK grupi” Miodraga Kostića, koji je dosad važio za najozbiljnijeg takmaca u igri za te fabrike, već francuskoj kompaniji ”Kristal union”, a to bi se moglo desiti u narednih nekoliko meseci.
Kostić je, podsetimo, namerio da kupi celu grčku industriju šećera ”Helenik šugar”, u čijem su sastavu i šećerane ”Šajkaška” u Žablju i ”Crvenka” ali nije prošao na tenderu. Bolja ponuda, naime, stigla je od Francuza, pa i od takmaca iz Poljske ”Krajonja Spolka cukronja„
Ugovor s najvećim francuskim proizvođačem šećerne repe Grci već vide kao gotovu stvar, na koju tačka treba da se stavi krajem aprila, međutim, upućeni kažu da ipak nije sve završeno i da će pregovora o ceni i svemu ostalom još biti. Za sada je sigurno da su Francuzi ušli u uži krug. Po našim informacijma, to Kostiću nije pošlo za rukom, a Nacionalna poljoprivredna baka Grčke, koja poseduje većinski paket akcija u „Heleniku”, preporučila je da se ipak favorizuje francuska ponuda. Ostaje, međutim, mogućnost žalbe, pa bi na tu kartu mogli zaigrati i „MK-grupa„ i poljska šećerna industrija, koja je takođe nezadovoljna tenderom.
Inače, objavljen je tender za prodaju kompletnog „Helenik šugara”, to jest cele grčke industrije šećera. U sastavu „Helenika„ su pet šećerana u Grčkoj, od kojih dve ne rade, te „Crvenka” i „Šajkaška”.
Miodrag Kostić već duže merka „Helenik”, ali ga je u nameri da ga uzme pod svoje sprečavala sprska Komisija za zaštitu konkurencije. Pre nekoliko meseci Kostiću je ipak dozvoljeno da učestvuje na tenderu i dao je ponudu. On je po odobrenju antimonopolske komisije izjavio da će njegova kompanija, ukoliko pobedi na tenderu za kupovinu „Helenik šugara„, prodati šećeranu „Šajkaška” u Žablju.
Naime, po rešenju Komisije za zaštitu konkurencije Srbije, prodaja „Šajkaške” je bila uslov da bi šećerana „Sunoko”, u vlasništvu „MK-grupe„ dobila odobrenje za preuzimanje „Helenik šugara„. Komisija je donela rešenje kojim je „Sunoku” odobrenje za kupovinu „Helenik šugara„, osim prodajom jedne šećerane, uslovila i „dostavljanjem sadržinski unapred definisanih šestomesečnih izveštaja„, s tim da ta obaveza traje do trenutka ukidanja carinskih i drugih dažbina koje se plaćaju pri uvozu šećera u Srbiju.
– Za nas je prihvatljivo uslovno odobrenje srpske antimonopolske komisije za preuzimanje „Helenik šugara„. Nadamo se da ćemo pobediti na tenderu i u svemu ćemo postupiti u skladu s odlukom Komisije – rekao je Kostić pre dva meseca.
On je tada naveo da, osim „MK-grupe„, još tri velike šećerane, iz Bugarske, Poljske i Francuske, učestvuju na tenderu za prezimanje „Helenik šugara„.
Kompanija ”Sunoko” je najveći proizvođač i izvoznik šećera u Srbiji, gde poseduje šećerane u Vrbasu, Pećincima, Kovačici i Baču.
Ratari pozdravljaju ”Kristal union”
Poljoprivrednici s kojima smo juče razgovarli, a koji sarađuju sa šećeranama u Žablju i Crvenki, pozdravili su mogućnost da te dve fabrike postnu deo sistema francuskog „Kristal uniona”. Reč je o jednom od najvećih evropskih proizvođača šećera koji je lane zuzeo peto mesto u tom poslu. Prosečno godišnje proizvede 800.000 tona šećera, ali i 100.000 litara alkohola i etanola, 150.000 peleta od pulpe šćerne repe… Proizvodeći i koristeći etanol kao biogorivo, ta kompanija je značajna i u francuskom energetskom sektoru.
Dnevnik.