Galens podneo više tužbi protiv novosadskih ekoloških aktivista
Vlasnici kompanije Galens Sanja i Nebojša Petrić prethodnih nedelja uputili su niz SLAPP tužbi protiv članova Pokreta “Odbranimo šume Fruške gore” i Udruženja “Fruškać”. Kako navode u ova dva udruženja građana, koja se fokusiraju na zaštitu Fruške gore, cilj vlasnika Galensa je da izvrše pritisak i zastraše ove organizacije, ali i obeshrabre ostale građane i udruženja i zataškaju neregularnosti na teritoriji zaštićenog područja
Reč je o Kestenu i lokaciji na kojoj je Galensu urbanistički dozvoljena izgradnja velikog ugostiteljskog kompleksa.
Ukupna vrednost tužbenih zahteva Galensa prema ova dva udruženja je oko dva miliona dinara, a Petrići traže i godinu dana zatvora za Draganu Arsić iz Pokreta “Odbranimo šume Fruške gore”.
“Pokret Odbranimo šume Fruške gore već dve godine pokušava da ukaže na niz neregularnosti i kršenja zakona na teritoriji Nacionalnog parka od strane Petrića. Nakon što su kupili desetine hektara zemlje na potesu Kesten i od Eparhije sremske dobili na korišćenje šumu, koja se nalazi u granicama Nacionalnog parka, oni su protivzakonito ogradili to područje i tako blokirali tri javna (atarska) puta na Fruškoj gori koja su oduvek bila na raspolaganju lokalnom stanovništvu i posetiocima Nacionalnog parka.
Inače, po zakonu, vlasnici nepokretnosti u nacionalnim parkovima dužni su da dozvole pristup građanima, te iz tog razloga nije dozvoljeno ograđivanje poseda. Osim toga, Petrići su iskrčili deo šume u granicama Nacionalnog parka da bi napravili betonski put, za koji je građevinska inspekcija utvrdila da je nezakonito urađen, a inspekcija za životnu sredinu ocenila da ima negativan uticaj na životnu sredinu”, poručuju dva udruženja.
Podsećaju na ranije izjave vlasnika Galensa da će planinari i ljubitelji prirode biti dobrodošli na brdo Kesten i da će ono ostati otvoreno za posetioce.
“Međutim, nedugo zatim, od poljoprivrednog gazdinstva od oko 800 kvadrata danas smo došli do toga da se na brdu Kesten priprema turističko-ugostiteljski objekat od oko 7.000 kvadrata. Za gradnju su ekspresno dobijene skoro sve dozvole iako se radi o poljoprivrednom zemljištu, odnosno pašnjacima van građevinske zone, gde su i zvanično registrovana staništa zaštićenih vrsta”, naglašava se u saopštenju.
Dragana Arsić, koja je od Galensa dobila pet tužbi, kaže da su članovi pokreta “Odbranimo šume Fruške gore” pokrenuli niz postupaka kako bi sprečili dalje uništavanje ovog nacionalnog parka i zaštitili javni interes.
“Javni interes je očigledno ugrožen delovanjem supružnika Petrić koji ostvaruju svoje privatne interese na štetu javnog interesa. Protiv njih se vodi nekoliko prekršajnih postupaka u Osnovnom sudu u Novom Sadu. Treba da im bude jasno da mi nećemo odustati od borbe za Frušku goru bez obzira na to koja privatna lica ili firme ugrožavaju ovo prirodno dobro i javni interes i da su nas ovi pritisci tužbama samo osnažili u borbi za pravdu i istinu”, poručuje ova aktivistkinja.
Tužbe koje je podeo bračni par Petrić su tužba za narušavanje poslovnog ugleda i kreditne sposobnosti Nebojše i Sanje Petrić – kojom se za Arsićevu traži godinu dana zatvora, tužba za pretrpljenu duševnu bol i pratećih povreda iz zakona (tražena odšteta od 800.000 dinara), te tužba po istom osnovu, a koja se odnosu na Sanju Petrić (odšteta 800.000 dinara).
Stigla je i tužba protiv Dragane Arsić i Nikole Arežine iz Udruženja “Fruškać” za pretrpljenu materijalnu štetu zbog presecanja ograde na dva mesta i presecanje katanca na kapiji, a kojom se potražuje 200.000 dinara na ime naknade materijalne štete.
Peta tužba je protiv Dragane Arsić, Nikole Arežine, Dušana Tomića i Petra Živanovića zbog smetanja državine od strane Sanje Petrić.
Nikola Arežina kaže da razloga za glasne proteste ne bi bilo da vlasnici Galensa “nisu kršili zakone i oduzimali prava građanima”. “Oni su uzrok, mi smo posledica. Oni prave problem svima – od Opštine, Pokrajine, Pokrajinskog zavoda za zaštitu prirode, Nacionalnog parka, Crkve – a nas tuže. To je još jedan u nizu pogrešnih poteza Petrića. Sve više je ljudi zainteresovano za ovaj problem, a mi smo više nego ikad rešeni da pobedimo u ovoj borbi”, poručuje ovaj aktivista.
SLAPP tužbe su poznati način “zatrpavanja” medija, organizacija, uzbunjivača i drugih koji se bore za javni interes sudskim postupcima koji su dugi, skupi i mahom bez osnova, a kako bi se zastrašili u svom delovanju u javnom interesu.