Ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Dragan Glamočić ocenio je u Beču da su šanse srpske poljoprivrede u proizvodnji organske i integralne hrane i da na to treba da se koncetrišemo.
Glamočić je kazao da je imao veoma interesantan razgovor sa svojim austrijskim kolegom Nikolausom Berlakovićem, sa kojim se sreo u Srbiji pre mesec i po dana. On je ukazao da su otvorene mnoge teme, i da je interesantno da postoji puno dodirnih tačaka. – Saglasili smo se da nemamo šansu masovne proizvodnje hrane, već organske i integralne hrane – istakao je Glamočić.
On je dodao da je bilo reči o genetski modifikovanim organizmima (GMO). – Preneli smo stav da moramo uskladiti naše zakonodavstvo, ali da Srbija mora ostati GMO slobodna zemlja. Nećemo dozvoliti gajenje GMO biljaka, i njihovu upotrebu za ljude – istakao je on.
Glamočić je kazao da je sa austrijskim ministrom razgovarao i o potencijalima za saradnju dve zemlje, prvenstveno o mogućim investicijama. Austrija je, prema njegovim rečima zemlja koja je najveći investitor u Srbiji i na tome će se raditi i ubuduće, posebno jer smo svesni da imamo problema sa budžetom i finansijama, te jedino rešenje predstavlja privlačenje investitora.
– Razgovarali smo o još jednoj interesantnoj temi, koju ne bih sada da otkrivam, a to je da ćemo raditi na povećanju potražnje za proizvodima proizvedenim u pojedinim regionima – objasnio je Glamočić.
Upitan koji potencijali postoje u Srbiji on je kazao da ih ima puno i kao primer naveo potencijal proizvođača voća. – Imamo kontakt sa austrijskom firmom Agrana, koja je zainteresovana da dođe na naše tržište, da objedini našu ponudu koju imamo usitnjenu. Imamo potencijale i u proizvodnji skroba jer smo jedna od najvećih zemalja proizvođača žitarica. Takođe vidimo da smo prisutni i u proizvodnji bioetanola. To su veliki potencijali – uveren je Glamočić i ističe da će upravo u tim segmentima Srbija tražiti potencijalne investitore, kao i da je Agrana jedna od zainteresovanih.
Gros: Senat treba da podstakne izvoz Srbije
Predsednik Upravnog odbora Senata privrede Srbije u osnivanju Ivan Gros objasnio je večeras da ta organizacija, koja će zvanično biti predstavljena u Beogradu krajem februara, ima za cilj pre svega da podstakne investitore da ulažu u Srbiji i iz nje izvoze.
Gros je rekao da Senat želi pre svega da okupi zdrava mala, srednja i velika preduzeća i preduzetnike koji pre svega žele međusobno da sarađuju.
– To nam je jedan od najvažnijih ciljeva – da okupimo takve preduzetnike. Dalje nameravamo da na toj osnovi pokušamo da intenzivnije radimo na izvoznim programima i strateški postavimo te izvozne programe, pre svega na austrijsko i nemačko, a time i evropsko tržište – naveo je on.
S druge strane, Senat želi da pokuša da zainteresuje prave investitore koji žele da ulažu u Srbiju.
– Nijedan investitor neće doći u Srbiju da bio samo na srpskom tržištu, već da jednom modernom proizvodnjom i nižim troškovima bude konkurentan na evropskom trzištu. To je njegov interes, ali i starteški interes Srbije. U tom smislu želimo da poboljšamo investicionu klimu i pokušamo da animiramo kompanije u Srbiji koje imaju želju da se uklope u takav concept – naglasio je Gros.
On je dodao da će senati u Beču i Beogradu neposredno sarađivati i da je želja je da budu most između privrednika dve zemlje.
Busek: Srbiji mesto u EU
Predsednik Senata privrede Austrije, bivši austrijski vicekancelar Erhard Busek očekuje da će pregovori EU sa Srbijom početi početkom iduće godine i ističe da je Srbiji mesto u Uniji. On je ukazao da, međutim, pregovori nisu sve i nisu dovoljni.
– Vlada, parlament i društvo moraju sprovesti niz promena, ne samo kako bi bili spremni za EU, već u cilju razvijanja budućnosti – rekao je Busek.
Istovremeno je ocenio da bi Srbija sigurno bila pozitivan deo EU zbog strateškog položaja i zbog kapaciteta.
– U Dunavskoj strategiji vidim da su doprinosi Srbije odlični – objasnio je Busek, koji savetuje evropskog komesara Johanesa Hana u vezi Dunavske strategije.
Kada je reč o aktuelnoj vladi Srbije on je istakao da ima duboko poštovanje prema onome što je vlada do sada učinila.
– Mislim da će uskoro biti novih izbora i nadam se da će oni doprineti daljem učvršćivanju političke stabilnosti – ukazao je Busek.
Upitan za oblasti daljeg produbljivanja saradnje Austrije i Srbije on je rekao da postoji veliki spektar mogućnosti u oblasti privrede, posebno poljoprivrede, turizma i infrastrukture.
– Regionalni razvoj treba sagledati. Vojvodina je snažnije razvijena, ali postoje regioni u kojima vlada veća potreba za investicijama. Odlazak građana iz Srbije ne može biti budućnost Srbije. Moramo učiniti sve da ljudi ostanu u zemlji i da mogu da žive u njoj – zaključio je Busek.
Tanjug