Da li je moguće imati krave koje ispuštaju manje metana? Odgovor možemo dobiti u genetskoj modifikaciji, prenosi Rojters
Kada se na farmi Bena Louvita u Kanadi na proleće otele krave osemenjene genetski modifikovanim materijalom ovaj farmer će, među prvima u svetu uzgajati telad koja podrigujući emituju manje metana od standardnih goveda.
Kanadski farmer Ben Louvita sledećeg proleća dobiće od svojih krava telad, koja će među prvima u svetu biti uzgajana sa specifičnim ekološkim ciljem – da podrigivanjem emituju što manje metana. Loevith je farmer u trećoj generaciji u Lindenu u Ontariu. U junu je veštački osemeno 107 krava i junica semenom bika koji je bio prvi na tržištu sa genetskom osobinom niske proizvodnje metana.
”Selektivni uzgoj za manje emisije metana, sve dok ne žrtvujemo druge osobine, izgleda kao laka pobeda“, prokomentarisao je Loevith, prenosi Rojters.
Dolazak komercijalno dostupne genetike za proizvodnju mlečnih krava koje emituju manje metana mogao bi da pomogne u smanjenju jednog od najvećih izvora snažnog gasa staklene bašte, kažu naučnici i stručnjaci iz stočarske industrije. Stočarstvo čini 14,5 odsto globalnih emisija gasova staklene bašte.
Podrigivanje je najveći izvor emisije metana koji proizvode goveda. Semek, genetička kompanija koja je prodavala Louvitu genteski modifikovano ”seme” goveda, rekla je da bi usvajanje karakteristike niske količine metana moglo da smanji emisije metana iz kanadskih mlečnih stada za 1,5 odsto godišnje, a za 20 do 30 odsto do 2050. godine. Kompanija je početkom proleća počela da prodaje seme na tržištu u 80 zemalja. Prvi kupci dolaze iz Britanije i mlekara u SAD i Slovačkoj, rekao je potpredsednik Dru Sloun.