Golubović: U toku usklađivanja standarda za izvoz u Kinu
Državni sekretar u Ministarstvu poljoprivrede Danilo Golubović izjavio je večeras da to ministarstvo radi na usklađuju sertifikata i standarda, kako bi srpske firme iz poljoprivredno-prehrambene industrije mogle da počnu da izvoze u Kinu.
Golubović je novinarima na panelu o industriji, informacionim tehnologijama i poljoprivredi, u okviru Ekonomskog i trgovinskog samita sa Kinom, kazao da će to usklađivanje, pre svega stvoriti mogućnosti za srpske kompanije iz klanične industrije i proizvođače voća i povrća.
Golubović je dodao da se intenzivno radi na podsticanju kineskih kompanija da otvore svoje firme u Srbiji, kako bi iskoristile prednosti bilateralnog sporazuma koji Srbija ima sa zemljama Carinske unije – Rusijom, Belorusijom i Kazahstanom.
“Postoje ozbiljna interesovanja u tom smeru. Kineski partneri planiraju ovde velike investicije”, kazao je Golubović, ali nije želeo da iznosi detalje.
On je ocenio da je četvrti Ekonomski i trgovinski forum Kine i zemalja centralne i istočne Evrope veoma značajan za Ministarstvo poljoprivrede, ne samo sa aspekta podrške investiranju Kine u Srbiju, već i zbog potencijalnih ulaganja drugih zemlja regiona.
Na panelu o industriji, poljoprivredi i IT, u prisustvu ministara privrede Srbije Željka Sertića i kineskih privrednika, svoje pontecijale predstavili su Srbija, Bugarska, Poljska i Slovenija.
Janković: Srbija nudi puno razloga za kineska ulaganja
Vršilac dužnosti direktora SIEPA Nikola Janković pozvao je danas kineske kompanije da investiraju u Srbiji i izrazio nadu da će one u narednih deset godina biti na listi deset najvećih investitora u našoj zemlji.
Na privrednom panelu posvećenom industriji, informacionim tehnologijama i poljoprivredi u okviru Četvrtog ekonomnskog foruma Kine i zemalja SEE, Janković je kao dobru osnovu za kineska ulaganja pomenuo posebno energetski sektor u Srbiji, a našu zemlju označio kao dobru lokaciju za strana ulaganja.
Nekoliko je razloga za to Janković naveo, između ostalog zakone koji su usvojeni ove godine, ali i prilično povoljne poreske stope, te nekoliko sporazuma o slobodnoj trgovini koje je Srbija zaklkjučila poput EFTA, CEFTA ugovora, sa Rusijom, Belorusijom, Turskom.
Prema njegovim rečima značajna je povoljnost za strane ulagače i to što postoje podsticaji za otvaranje novih radnih mesta, kao i da je radna snaga komparativna prednost Srbije u odnosu na ostrale zemlje.
Kao važne industrijske centre u Srbiji Janković je naveo auto-moto industriju, elektroniku, tekstilnu indsutriju…
Bugarski ministar privrede Božidar Lukajskija pozvao je kineske investitore da ulažu u njegovu zemlju, koja, kako je naveo, priuža velike šanse jer beleži pozitivne ekonomske trendove, ima dobar stareski polozaj i povoljnu poresku politiku.
On je najavio da će u 2015. biti otvoren prvi naučno-tehnoloski park u Sofiji i da će to biti dodatna šansa za mnoge sektore poput hemijske, farmaceutske industrije, građevinsrstva, poljoprivrede, ali i perspektiva za strana ulaganja.
Kinezi će pomoći projekat vetroparka Plandište
Kompanija NIS Energovind, kćerka kompanije NIS, potpisaće sutra memorandum o saradnji s kineskom kompanijom Goldvind o isporuci vetrogeneratora za vetropark Plandište, najavio je danas pomoćnik ministra energetike Miloš Banjac.
On je na privrednom panelu rekao da će u tom poslu značajnu pomoć predstavljati i kreditna podrška kineske EKSIM banke, koja će NIS-u odobriti kredit vredan 225 miliona dolara, kao i da će vetropark biti snage 102 megavata.
Banjac je istakao da energija vetra u Srbiji njije dovoljno iskorišćena, ali da se on nada da će u daljem razvoju tog sektora bolje biti iskorišćeni podsticaji države.
U tom je smislu izrazio uverenje da će Srbija biti u prilici da ostvari cilj da do 2020. godine iz obnovljivih izvora poveća proizvodnju struje na 27 odsto, umesto 21,2, koliko je to sada.
Beta