Površine pod šećernom repom u predstojećoj setvi biće smanjene. Prema procenama, očekuje se da će biti ugovoreno i zasejano do 55.000 hektara, što je znatno umanjenje u odnosu na prošlogodišnjih 70.000 hektara pod slatkim korenom, pa će ovogodišnja rekordna produkcija u srpskoj šećernoj industriji od 590.000 tona šećera ostati nenadmašena.
U prošloj kampanji po učinku su nadmašene sve prethodne. Lanjska duga kampanja u srpskim šećeranama, koja je završena tek u januaru, bez obzira na dobre prinose slatkog korena i rekordnu proizvodnju šećera, ostavila je gorčinu zbog poteškoća koje su bile prisutne, što se odražava na ugovaranje predstojeće setve šećerne repe.
– Zainteresovanost proizvođača je opala, s jedne strane, zbog cene, a s druge, zbog produžene kampanje, ali je u toku, i plan je da postignemo 12.000 hektara kao i prošle godine – saznajemo od direktorke Fabrike šećera TE-TO Teodore Deak. – Do sada smo setvu ugovorili na 5.500 hektara na našem tradicionalnom sirovinskom području. Ovogodišnju setvu ugovaramo po 3,5 dinara kilogram, uz ostale uobičajene uslove koje nismo menjali.
Rekordi iz minule kampanje, praćeni poteškoćama, zagorčani su nepovoljnim računicama i u Fabrici šećera TE-TO u Senti, koja je preradila 1.124.000 tona šećerne repe i proizvela 108.000 tona šećera. Zbog toga što se usled nepovoljnih vremenskih prilika kampanja odužila i trajala čak 125 dana, ali i zbog stanja na tržištu i niske cene šećera, pogođeni su i proizvođači šećerne repe. Osim niže cene, koja je predočena još pre nego što je vađenje repe počelo, i smanjene digestije, za isporučeni rod još nije završena isplata.
Na sirovinskom području senćanske šećerane prosečan rod bio je veći od 70 tona po hektaru, uz digestiju tek nešto višu od 13 odsto, ali bilo je i takvih parcela na kojima je slast dostizala svega osam do deset procenata. – Isplata se odužila jer je kampanja potrajala do 5. januara. Naš plan je da sve obaveze prema proizvođačima izmirimo do kraja marta, s obzirom na to da se kampanja odužila i da smo imali ovako veliki rod, to je predstavlja veliko opterećenje za šećeranu. Proizvođači su u proseku postigli cenu repe od 3,20 do 3,30 dinara kilogram – kaže Teodora Deak.
Na sve poteškoće nadovezale su se i nepovoljne okolnosti niske cene šećera na tržištu. Ipak, od početka ove godine na evropskom i svetskom tržištu šećera došlo je do manjeg pomaka jer je cena neznatno povećana, ali direktorka senćanske šećerane veli da je u ovom trenutku to nedovoljno da se popravi nepovolja situacija.
Ona naglašava da se, uz podmirivanje domaćeg tržišta, dve trećine produkcije iz senćanske šećerane izvozi. Napominje da je na tržištu Evropske unije cena tone šećera 370 do 380 evra. U EU senćanska šećerana će, po utvrđenoj kvoti, iz iz minule kampanje izvesti 36.000 tona, dok će za preostale količine kupce tražiti na tržišu zemalja u okruženju, u Makedoniji, Bosni i Hercegovini i drugim zemljama.