Za nekoliko dana počeće žetva pšenice, a još uvek se, kako obično i biva, ne zna otkupna cena. Ratari se nadaju da će dobiti 20 dinara za kilogram, međutim, otkupljivači već neko vreme delegiraju cenu od najviše 17,5 dinara, pravdajući je pojeftinjenjem žitarica na svetskom tržištu kao trendom koji će se nastaviti.
– Ako se do juče pšenica prošlogodišnjeg roda prodavala za 24 i 25 dinara kilogram, zašto nova ne bi vredela 20 dinara? – kaže za „Dnevnik” predsednik Asocijacije poljoprivrednika Miroslav Kiš. – Imali smo ove godine skupu proizvodnju jer smo, zbog loših vremenskih uslova, pojave bolesti i glodara, usev tretirali češće nego inače. Veći prinos podrazumeva i veća ulaganja tako da je neprihvatljiva otkupna cena koja nam se pokušava nametnuti.
On poručuje ratarima da ne daju pšenicu jeftino, svakako ne ispod 18 dinara, i da je, ako ikako mogu, uskladište.
– Na taj način bismo napravili pritisak na ponudu i postigli na kraju bolji finansijski efekat. Skladištenje jeste trošak, ali sigurno će veća šteta biti ako sada damo žito po 16 dinara, a ono za dva meseca bude 19. U Evropi nije neobično da se pšenica čak i ne stavlja u silose već sipa na gomilu i samo pokrije, možemo i to uraditi – kaže Kiš, ocenjujući da se, u svakom slučaju, mora voditi više računa o sortimentu da bi se proizvodilo ono što tržište traži. – Nije više bitno imati kilograme koliko je važan kvalitet.
Poljoprivrendik Šandor Lenđel iz Padeja koji obrađuje 220 jutara oranice, od čega je trećina pod pšenicom, kaže da je obavio valjanu zaštitu i očekuje tri tone hlebnog zrna po jutru, što je petinu više nego u prošloj žetvi.
– Po mojim računicama, otkupna cena bi trebalo da bude od 18 do 20 dinara kilogram – kaže Lenđel. – Ukoliko mlinari odmah ponude 20 dinara, pšenicu ću odmah prodati, a ako bude 18 dinara ili ispod toga, ostaviću rod na lageru.
Pomenimo, po kalkulaciji Zadružnog saveza Vojvodine, otkupna cena pšenice bi trebalo da bude 20,71dinara kilogram – bez akumulacije, odnosno 22,78 dinara s deset procenata zarade, na osnovu prinosa od 4,5 tone po hektaru.
Mlinari s kojima smo juče razgovarali nisu mogli precizirati cenu, ali su, čini se, daleko od 20 dinara. Preduzeće „Žitovojvodina” uputilo je Ministarstvu poljoprivrede inicijativu za uvođenje specijalne premije za kupovinu visokokvalitetne pšenice, koja bi iznosila tri dinara po kilogramu, navodeći da ta mera ne bi zahtevala velike finansijske izdatke države. U obrazloženju inicijative se navodi da je potrebno obezbediti premiju za pšenicu s najmanje 13 odsto proteina, hektolitarske mase od 80 kilograma po hektolitru, što bi po proceni iznosilo oko 30 miliona dinara.
„Procene su da ove godine razvrstane količine najkvalitetnije pšenice neće preći simboličnih 10.000 tona, za šta na ime specijalne premije treba obezbediti maksimalno 30 miliona dinara”, piše u obrazloženju, i dodaje se da bi ovogodišnji otkup bi mogao biti „pilot” za uvođenje te prakse jer su trenutno u Srbiji veoma male površine zasejane sortama pšenice koje imaju potencijal za proizvodnju visokokvalitetnog zrna.
Pad na Produktnoj berzi
Cena pšenice roda 2013. godine već treću nedelju zaredom je u padu. Ovoga puta nedeljni pad cene je iznosio 5,48 odsto, a prosečna cenovna vrednost pšenice je iznosila 22,95 din/kg (20,87 bez PDV-a), navodi se u jučerašnjem saopštenju Produktne berze u Novom Sadu. Inače, pretežna cena trgovanja se u drugoj polovini nedelje stabilizovala na nivou od 20,50 din/kg,bez PDV-a.
Prvo trgovanje ječmom roda 2014. je realizovano po 16,50 din/kg, bez PDV-a, dok je nedeljno trgovanje zatvoreno po 16,60 din/kg, bez PDV-a. Prosečna cena trgovanja kukuruzom je iznosila 18,71 din/kg (17,01 bez PDV-a).
Dnevnik