Do kraja 2013. biće sakupljeno 2,5 milijardi tona različitih žitarica, a ovogodišnji prinos u svetu je za 8,4 odsto veći od prošlogodišnjeg, navode agencije. Bez obzira na to, broj gladnih na planeti neće biti smanjen.
Ove godine vreme je bilo povoljno za farmere. Sakupljeno je mnogo više pšenice, stočne hrane i pirinča nego prethodne. Najbolji rezultati zabeleženi su u proizvodnji kukuruza, posebno u Rusiji, SAD i Ukrajini.
Potražnja za kukuruzom prošle sezone je rasla. Sada se proizvodnja prilagodila uvećanoj potražnji, uvećane su površine, a vreme je bilo dobro.
Ipak, gladi neće biti manje. U nizu zemalja Afrike i Azije ovaj problem biće još akutniji. Negde su problem elementarne nepogode, ali često se nedostatak hrane objašnjava jednostavno – siromaštvom.
U svetu, prema ocenama eksperata, gladuje skoro milijardu ljudi. To nije pitanje faktičkog nedostatka žitarica, već niskih prihoda stanovništva. Ljudima nedostaje novac kako bi kupili sebi hranu, pa zato gladuju. Uporedo s tim, u razvijenim zemljama značajni deo namirnica, nekoliko desetina procenta, baca se na đubrište – upozoravaju eksperti.
Na međunarodnom prehrambenom tržištu cene su prilično niske, smatraju proizvođači i zato predstoji neizbežni skok cena namirnica i žitarica. Cena kukuruza je praktično “krahirala” – u poslednjih mesec dana cena je prepolovljena.
Svetu su potrebne više cene kako bi bila obezbeđena sredstva za investicije u agrotehnologije, kako bi se uvećala površina useva i povećao prinos, što bi omogućilo da planeta “nahrani sebe”, objašnjavaju eksperti.
Novi magazin