Skupštinski Odbor za poljoprivredu jednoglasno je podržao stav Vlade da Hrvatska treba da ostane zona bez genetski modifikovanih organizama.
Članovi Odbora, međutim, zabrinuti su zbog moguće neadekvatne pravne zaštite, odnosno, zbog tužbi koje bi mogle uslediti posle potpisivanja nekih međunarodnih ugovora, poput Transatlantskog trgovinskog investicionog pakta (TTIP), piše portal Poslovni.hr.
“Hrvatska će svakako biti slobodna od GMO-a i na tim pozicijama ćemo insistirati”, istakao je predsednik Odbora, Ivica Mandić, koji smatra da je neophodno uspostaviti saradnju s parlamentima drugih članica Evropske unije, kako bi zajedno obezbedili što kvalitetniju pravnu zaštitu.
Da se Hrvatska opredelila kao “GMO free” zemlja, istakla je i zamenica ministra poljoprivrede Snežana Španjol.
“Tražimo od Evropske komisije jasno propisane mere i pravnu zaštitu, kako se članice ne bi suočavale s tužbama povodom međunarodnih ugovora”, kazala je Snežana Španjol.
Naglasila je da se kontrola GMO-a odvija na dva nivoa, kroz kontrolu semena, u kojoj je nulta tolerancija na GMO, a zatim kroz kontrolu stočne hrane, u kojoj su propisane maksimalne dozvoljene količine GMO-a.
Spoljni član odbora Mladen Jurišić upozorio je da se u naučnim krugovima već priča da najveći svetski proizvođač GMO semena Monsanto preti tužbama. Iako podržava stanovište Vlade, Jurišić kaže da bi se lično zauzeo za to da u prodavnicama proizvodi budu ipak jasno označeni kao “GMO” ili “GMO free”.