Nacionalna laboratorija za ispitivanje i kontrolu kvaliteta mleka, koja se nalazi u Batajnici blizu Beograda, otvarane je više puta. Ipak, ona i dalje faktički još ne radi za tržište
Nadležni su ranije kao jedan od vodećih problema pri otvaranju laboratorije navodili nedostatak radne snage. U međuvremenu su se pojavile druge stvari koje koče rad, poput ”nedostatka fiskalne kase“.
Kako se navodi, problem radne snage je u međuvremenu rešen, ali nije i problem nedostatka fiskalne kase.
Ministarka poljoprivrede Jelena Tanasković objasnila je da je Nacionalna laboratorija opremljena i spremna za rad, ali da je problem što nisu mogli da izdaju račune i da naplaćuju uslugu po zakonu – nisu imali fiskalnu kasu.
”Sada idemo u izmenu zakonodavnog okvira. Otvorili smo evidencioni račun u Trezoru, da mogu da naplaćuju. U narednih nekoliko meseci laboratorija će biti otvorena za tržište“, najavila je Tanasković.
Početak rada davno planiran
Iz resornog Ministarstva su 2016. godine rekli da je u tehničkom i materijalnom smislu laboratorija spremna za rad, preneo je ranije Danas i dodao da su iz Ministarstva naredne 2017. rekli da jedino kadrovi još nisu spremni i da se intenzivno radi na njihovom osposobljavanju.
U januaru 2018. Ministarstvo je u saopštenju najavilo da laboratorija za ispitivanje i kontrolu kvaliteta mleka počinje da radi i to tako što nadgleda proizvodnju mleka na celoj teritoriji Srbije.
Nacionalna laboratorija koja bi kontrolisala kvalitet sirovog mleka je deo Direkcije za nacionalne referentne laboratorije u Batajnici, a u okviru nje rade još fitosanitarna laboratorija, ali i banka biljnih gena.
U laboratoriji za kontrolu kvaliteta sirovog mleka, kada bude počela da radi, trebalo bi da se ispituje hemijski sastav mleka, aflatoksina u mleku i hrani, kao i prisustvo bakterija i virusa u hrani.
Proizvođači mleka u Srbiji već nekoliko godina se žale na probleme u poslovanju, najviše na ekonomsku neisplativost, mnogi od njih odustaju od tog posla.
Poslednjih meseci održali su nekolikjo protesta, a situacija je kulmininarala je u avgustu prošle godine kada na domaćem tržištu nije bilo dovoljno mleka, pa je taj nedostatak nadoknađen uvozom.
Nakon nekoliko godina Srbija je ponovo uvela i prelevmane, odnosno taksu za uvoz mleka iz Evropske unije.