Zbog većih troškova proizvodnje, i jaja su skuplja. To ne utiče na potražnju, kažu domaćini iz Podunavskog okruga, koji proizvedu dovoljno jaja i za izvoz
Poskupljenje energenata i hrane za živinu neki su od izazova sa kojima se suočavaju proizvođači jaja. Porodica Nikolić iz Selevca živinarstvom se bavi skoro tri decenije. Na njihovoj farmi dnevno se proizvede oko 140.000 jaja koja uglavnom idu na domaće tržište.
“Ponovo je tražnja za jajima i ponovo će se cena pomerati. To je čista ekonomija, zakon ponude i tražnje, od toga zavisi. Logično je da ne može jaje da bude ispod 10 dinara, ako vi proizvodite za 12, pričamo o konvencionalnoj proizvodnji, i to je pitanje koliko ćete izdržati”, kaže Aleksandar Nikolić sa farme koka iz Selevca, prenosi RTS.
Srbija godišnje na farmama proizvede oko 1,7 milijardi jaja, što prevazilazi potrebe domaćeg tržišta. Međutim, zbog neusklađivanja propisa sa Evropskom unijom, bez obzira na kvalitet i mogućnosti, jaja iz Srbije ne izvoze se u dovoljnoj meri, kažu proizvođači.
“Mi zdravom trkom možemo da ih dobijemo, ali ako imamo barijeru da oni sve svoje viškove mogu da gurnu kod nas, a mi nikada ništa njima, onda normalno da će nas godinama uništavati. Ako se potrudi država da nam otvori granice, kao što smo ove godine otvorili Albaniju i višak robe plasirali na to tržište, kada bi se otvorila i Evropska unija, ja sam siguran da bi živinarstvo u Srbiji bilo drastično veće”, ističe Nikolić.