Promet stoke u kragujevačkim selima potpuno je obustavljen pre nekoliko dana, kada je Ministarstvo poljoprivrede donelo odluku da sa Veterinarskom stanicom „Kragujevac“ raskine ugovor u zdravstvenoj zaštiti domaćih životinja. Seljaci od tada ne mogu da prodaju nijedno grlo, a klaničari su dovedeni u situaciju da stoku kupuju van Šumadije. Bez zdravstvene provere i potvrde koju izdaju ovlašćene veterinarske stanice, nemoguće je trgovati stokom koja, jednostavno rečeno, mora da poseduje „zdravstveni karton“ kako bi ušla u promet.
Odluku da raskine ugovor sa VS „Kragujevac“, koja je pokrivala više od 50 sela na teritoriji grada, resorno ministarstvo donelo je nakon prijave da je ova stanica falsifikovala dokumentaciju i „prijavila“ mnogo više ovaca nego što ih zapravo ima na ovom terenu.
Prema poslednjem popisu poljoprivrede, koji je završen krajem prošle godine, na teritoriji Kragujevca ima 36.000 ovaca, a Veterinarska stanica „Kragujevac“ je Upravi za veterinu Ministarstva poljoprivrede 2012. poslala podatke o čak 80.000 uzetih uzoraka krvi.
O tome je „Politika“ pisala još prošle jeseni, a nadležni tek treba da utvrde kako je nastala razlika od oko 45.000 ovaca koje su, izgleda, nestale na volšeban način.
Šteta se meri milionima evra, kažu u konkurentskoj firmi „Kragujvet“, koja je protiv kolega u VS „Kragujevac“ još sredinom prošle godine podnela krivičnu prijavu.
Po toj prijavi, kragujevačka policija je tokom prethodnih meseci ispitala na stotine vlasnika seoskih gazdinstava, pokušavajući da proveri je li zaista vršeno uzorkovanje krvi ili su veterinari te podatke samo provlačili kroz papire, s namerom da od Ministarstva poljoprivrede dobiju mnogo veću nadoknadu koja je, inače, predviđena ugovorom o zdravstvenoj zaštiti životinja. U nekim slučajevima se, kako saznajemo, ispostavilo da je uzorkovanje krvi obavljeno u domaćinstvima koja nemaju nijednu ovcu, dok su na drugim mestima, kao vlasnici stada, upisivani čak i pokojnici.
Dugotrajna akcija kragujevačke policije završena je krajem ovog leta, kada je tužilaštvu prosleđena krivična prijava protiv jednog veterinarskog tehničara iz VS „Kragujevac“, koji se sumnjiči da je državi naneo štetu od oko tri miliona dinara. Do kraja godine u tužilaštvo bi trebalo da stignu i dodatne prijave, protiv još nekoliko odgovornih lica, uglavnom veterinarskih tehničara. Da li su oni stvarni krivci ili su radili po nečijem nalogu, utvrdiće sud, ako tužilaštvo oceni da ima elemenata za podizanje tužbe.
Iz VS „Kragujevac“, međutim, poručuju da im je cela ova priča nameštena, delom iz ličnih, delom iz političkih razloga, s namerom da im se oduzme teren i tržište koje su pokrivali. Rukovodstvo ove stanice preti čak i krivičnom prijavom protiv odgovornih u okružnoj veterinarskoj inspekciji sa sedištem u Kragujevcu, tvrdeći da su Ministarstvu poljoprivrede odatle prosleđeni lažni podaci.
– Na teritoriji koju smo pokrivali, a to je više od 50 sela, nastao je pravi haos. Za to će neko morati da odgovora, a ja sam uveren da to nismo mi. Ministarstvo poljoprivrede je donelo ukaz da raskine ugovor sa nama, ali ceo taj slučaj treba da ispita policija, posebno postupanje Tatjane Bogosavljević, šefice regionalne veterinarske inspekcije – izjavio je za naš list Miroljub Karić, direktor Veterinarske stanice „Kragujevac“.
Ugovor sa ovom stanicom raskinut je zbog sumnjive dokumentacije o broju uzoraka krvi, tj. ovaca, ali i zbog duga prema državi koji po osnovu neplaćenih taksa iznosi više od devet miliona dinara.
O svemu tome je obaveštena i nadležna veterinarska inspekcija u Kragujevcu, koja se poslednjih dana našla na velikim mukama, pokušavajući da animira sve veterinarske stanice u Šumadiji sposobne da preuzmu teren koji je pokrivala najveća ustanova tog tipa u ovom delu Srbije – VS „Kragujevac“.
– Činimo sve da ovaj problem prevaziđemo u najkraćem mogućem roku – bilo je sve što nam je rekla Tatjana Bogosavljević, objašnjavajući da kao državni službenik nema pravo na izjave bez odobrenja nadležnih u resornom ministarstvu.
Ovim povodom juče je u Kragujevcu, u sedištu okruga, održan sastanak sa vlasnicima veterinarskih stanica iz cele Šumadije. Oni su nam rekli da su zainteresovani za nova tržišta, ali da je u kratkom periodu nemoguće organizovati zdravstvenu zaštitu životinja na potpuno novom terenu. Za to je, kako su nam objasnili, potrebno više ljudi, opreme, i vozila nego što oni trenutno imaju.
Osim seljaka, koji već danima ne mogu da trguju stokom, u velikim problemima su se našli i klaničari sa područja Šumadije. Oni su sada prinuđeni da pazare u drugim, udaljenijim selima, što poskupljuje proizvodnju i povećava troškove transporta.
Zdravstvena zaštita domaćih životinja, inače, ne sprovodi se samo radi statistike, da bi se utvrdio tačan broj grla stoke, mada je i to važno, kako bi se znalo s kakvim poljoprivrednim resursima raspolaže naša zemlja. Primarni značaj ovog posla, koji preko veterinarskih stanica sprovodi Ministarstvo poljoprivrede, odnosi se na preventivnu zaštitu od bruceloze, bolesti opasne po ljude koji jedu zaraženo meso.
Politika