Na osnovu detaljnih informacija o zaradi za 2018. godinu, Evropska statistička kancelarija (Eurostat) objavila je listu najbolje i najlošije plaćenih zanimanja
Najbolje plaćeni, u svim državama članicama EU su menadžeri čija je prosečno bruto zarada po satu iznosila 28,6 evra. Nakon njih su profesionalni radnici, stručnjaci u svojoj branši (21,4), a na trećem tehničari (17,8).
Kvalifikovani radnici u poljoprivredi, šumarstvu i ribarstvu su na sedmom mestu, a njihova bruto zarada po satu iznosi 12,6 evra. Ispred njih su preduzetnici i slična zanimanja (12,8), a iza šefovi postrojenja i rukovaoci mašina kao i montažeri (11,5).
Radnici u uslužnim delatnostima kao što su spremanje, pomoćni rad u pripremi hrane, prodavci i slično, najlošije su plaćeni sa tek 9,7 evra na sat.
U svakom slučaju, prosečna bruto zarada po satu najbolje plaćenog zanimanja u EU bila je otprilike tri puta veća od zarade najslabije plaćenog. Tačnije, menadžeri su tri puta više plaćeni od običnog radnika.
U zemljama članicama EU-a taj je odnos bio najveći na Kipru, gde su menadžeri (31,7 evra/sat) u proseku primali pet puta veću platu od radnika (6,3 evra/sat). Suprotno tome, odnos je bio najniži u Danskoj, 50,9 evra za najbolje i 22,2 evra za najlošije plaćene, a što možete videti u narednom grafikonu.
Pogledamo li na primer, susednu Hrvatsku, pri prvom pogledu možemo zaključiti kako je među zemljama gde se generalno najmanje zarađuje – kako oni na rukovodećim tako i na najslabije plaćenim mestima. Švajcarska koja nije članica Evropskog bloka, ubedljivo je na vrhu liste.