Juče je u prostorijama ICT Hub-a u Beogradu predstavljen projekat GreenUp Hub, posvećen razvoju zelenih tehnologija u Srbiji. GreenUp Hub će raditi na povezivanju industrije, nauke, investitora i institucija – sa ciljem da domaći greentech sektor postane ključni akter razvoja zelenih tehnologija
U okviru lansiranja GreenUp Hub-a predstavljeno je i sveobuhvatno istraživanje domaćeg greentech sektora ”Stanje i potencijal zelenih tehnologija u Srbiji“.
Analiza obuhvata 151 provajdera zelenih tehnologija, sa najviše rešenja u oblastima precizne poljoprivrede, cirkularne ekonomije i optimizacije resursa. Kao najzastupljenija pojedinačna tehnologija izdvajaju se pametni senzori za nadzor useva, koje razvija 21 provajder.
Beograd i Novi Sad prednjače kao centri inovacija sa ukupno 117 provajdera, dok su Niš, Čačak i Kragujevac manji, ali aktivni razvojni centri. Više od 45% anketiranih kompanija navodi da su njihove tehnologije dostigle najviši nivo tehnološke zrelosti, dok je dodatnih 15% na nivou TRL 8, što pokazuje visok stepen spremnosti za tržišnu primenu. Najzastupljenija tehnologija među domaćim provajderima su pametni senzori za nadzor useva, a oblasti sa najviše rešenja su precizna poljoprivreda, tehnologije reciklaže i optimizacija resursa. Ipak, sektor se suočava sa izazovima – od slabe povezanosti nauke i industrije, preko nedostatka tržišne podrške, do ograničenog pristupa finansiranju.
Kosta Andrić, izvršni direktor ICT Hub-a, istakao je da GreenUp Hub ne nastaje samo iz potrebe da se zabeleži stanje, već da se omogući konkretna promena. ”Pokrenuli smo GreenUp Hub uz istraživanje koje po prvi put daje celovit uvid u stanje i zrelost zelenih tehnologija u Srbiji, sa željom da podstaknemo bolje povezivanje aktera iz inovacionog i preduzetničkog ekosistema u oblasti održivosti“, rekao je on i dodao da će naredni koraci projekta biti fokusirani na podršku konkretnim firmama koje razvijaju zelene inovacije. ”Na osnovu podataka iz istraživanja, radićemo targetirano sa nekoliko domaćih kompanija kako bismo ih podržali da pređu put od pilot faze do tržišnog plasmana. Projekat nije ograničen na Beograd – radimo širom Srbije, jer zelene inovacije ne smeju biti privilegija samo jednog centra”, zaključio je Andrić.
Projekat je podržan od strane Nemačke organizacije za međunarodnu saradnju GIZ. “Kao dugogodišnji partner Srbije u procesu zelene tranzicije, Nemačka razvojna saradnja koju sprovodi GIZ sa ponosom podržava projekat Green Up Hub koji implementira ICT Hub i koji donosi sistemsko i sveobuhvatno sagledavanje domaćeg greentech ekosistema. Verujemo da istraživanje, mapiranje i osnaživanje kapaciteta za razvoj i primenu zelenih tehnologija predstavljaju ključne korake ka održivoj i konkurentnoj ekonomiji. Ovaj projekat doprinosi ne samo ispunjavanju međunarodnih klimatskih obaveza već i stvaranju novih razvojnih šansi za srpsku privredu, nauku i društvo u celini”, istakao je Tomislav Knežević, menadžer programa u nemačkoj organizaciji za međunarodnu saradnju GIZ.
Na osnovu uvida iz izveštaja, predloženo je sedam intervencija koje bi značajno ubrzale razvoj sektora – od pokretanja Akceleratora za zelene inovacije i specijalizovanog investicionog fonda, do uspostavljanja nacionalnog tržišta za zelena rešenja i jačanja regionalne saradnje kroz Balkan Greentech Alijansu.
U narednom periodu, ICT Hub će u okviru projekta pripremiti program podrške provajderima i nacionalnu greentech platformu posvećenu greentech rešenjima, razvijati specijalizovani investicioni fond i raditi na pokretanju pilot-projekata sa domaćim kompanijama. Takođe, u planu je i održavanje konferencije o zelenim inovacijama na kojoj će se okupiti stručnjaci, donosioci politika, kompanije, finansijske institucije i inovatori kako bi se istražila rešenja za tranziciju ka zelenoj ekonomiji.