Indijski premijer Narendra Modi izjavio je u petak da je odlučio da ukine tri kontroverzna poljoprivredna zakona za koje se poljoprivrednici koji protestuju više od godinu dana plaše da će ih ostaviti ranjivim na grabljive velike kompanije i uništiti njihov način života
Om Prakaš se oslanjao na rođake i komšije da čuvaju svoja polja pšenice i povrća. Hranio se hranom koju su donirali simpatizeri u zemlji i inostranstvu. Kada je osetio groznicu, obratio se dobrovoljnim medicinskim radnicima koji su se, poput njega, mesecima zgurali u blizini bučnog nadvožnjaka, kroz vrućinu i hladnoću i smrtonosnu virusnu epidemiju.
Sada se njegova godina odsustva sa farme i porodice konačno isplatila.
Prakaš je bio jedan od hiljada farmera u Indiji koji su koristili svoje organizacione veštine, široku mrežu podrške i čistu upornost da nateraju jednog od najmoćnijih lidera zemlje u modernoj istoriji u retko povlačenje. Premijer Narendra Modi je u petak rekao da će poslanici ukinuti nove poljoprivredne zakone za koje se farmeri koji protestuju plaše da će ih ostaviti ranjivim na grabljive velike kompanije i uništiti njihov način života.
Farmeri, koji su godinu dana kampovali na periferiji glavnog grada Indije, Nju Delhija, imali su više izazova. Opaki drugi talas Covid-19 protutnjao je gradom u proleće. Pokret je takođe doživeo dve nasilne epizode koje su dovele do smrti demonstranata, jednu u Nju Delhiju u januaru i drugu prošlog meseca u susednoj državi Utar Pradeš, što je povećalo pritisak na grupu da odustane.
Ali insistiranje farmera na sprovođenju kampanje, njihova podrška globalne mreže saveznika i nenasilna priroda protesta pokazali su se kao ključ njihovog uspeha, kažu njihovi pristalice. Uprkos smrtnim slučajevima i nekoliko drugih incidenata, protesti farmera su bili uglavnom mirni.
Poljoprivrednici će nastaviti proteste dok vlada ne ispuni još jedan zahtev, da garantuje minimalnu cenu za dvadesetak useva. Umesto da se sada povuku, oni osećaju priliku da još jače pritisnu premijera koji nervozno gleda kako popularnost njegove stranke opada pred izbore sledeće godine. Vlada je saopštila da će formirati komisiju za razmatranje ovog pitanja.
Indijski poljoprivredni sistem tek treba da se popravi, što čak i mnogi farmeri koji protestuju priznaju. Pokrenut u vreme široko rasprostranjene gladi 1960-ih, sistem je stvorio centralizovana tržišta na kojima su farmeri mogli da prodaju svoje useve. Neki od prihoda se vraćaju poljoprivrednim zajednicama kroz infrastrukturne projekte, penzije i programe koji pružaju besplatne stručne savete.
Danas je taj sistem doprineo neefikasnosti. Vlada subvencioniše useve koji zahtevaju veliku količinu vode u zemljama pogođenim sušom. Poljoprivreda se fokusira na osnovne žitarice, dok su hranljiviji usevi, poput lisnatog povrća, zanemareni.
Dok neki farmeri uživaju u životima srednje klase, uz pomoć modernih traktora i sistema za navodnjavanje, mnogi drugi su u dugovima. Mnogi mladi iz seoskih sredina emigriraju u gradove da bi našla bolji život.
Zakoni gospodina Modija imali su za cilj da unesu više privatnog novca u poljoprivredu i da je učine prijemčivijom za tržišne sile. Sing, vođa protesta, rekao je da bi mnogi farmeri radije voleli subvencije u odnosu na širi opseg proizvodnje.
”Koren poljoprivrednog problema u Indiji je u tome što farmeri ne dobijaju odgovarajuću finansijski iznos za svoje useve“, kaže Sing. ”Postoje dva načina na koji mogu da izvrše reforme — davanje zemlje velikim korporacijama, kapitalistima. Drugi je da pomognemo poljoprivrednicima da povećaju svoje prinose”.