Industrija mašina i traktora Beograd – IMT prodata je danas indijskoj firmi TAFE po početnoj ceni od oko 66 miliona dinara. Traktori pod tim brendom prodavaće se u jugoistočnoj Evropi, a kasnije i na drugim tržištima
Indijska firma TAFE bila je jedini učesnik na aukciji, a ona je i višedecenijski partner IMT-a. Prodaja je oglašena 1. marta, a depozit je bio 26,4 miliona dinara. Na prodaju su ponuđeni građevinski objekti, pravo na žig i opremu, dok zemljište ostaje u vlasništvu države. IMT je u stečaju od 2015. godine, kada je dug bio 186 miliona evra, a ta fabrika je nekada proizvodila oko 400.000 traktora.
Direktor za evropsko tržište TAFE-a Kamal Ahuđa izjavio je da je zadovoljan što je će ta grupacija biti vlasnik brenda IMT koji ima veliku vrednost.
On je kazao da će se u Srbiji proizvoditi traktori pod tim brendom i prodavati u jugoistočnoj Evropi, a kasnije i na drugim tržištima.
“Namera nam je da u saradnji sa domaćim kooperantima obezbedimo da više od 50 odsto delova traktora bude iz Srbije što otvara tržišta sa kojima Srbija ima ugovore o slobodnoj trgovini”, kazao je Ahuđa.
Fabrika IMT menja lokaciju
Po njegovim rečima, nova fabrika traktora, koja će zadržati ime IMT, neće biti na sadašnjoj lokaciji na Novom Beogradu, gde nije mesto teškoj industriji, ali da još nije odlučeno gde će biti.
Dodaje da će trenutno jedan od potencijalnih objekata biti u Jarkovcu, ali da to neće biti jedini izgrađeni objekat u Srbiji.
“Vrlo je moguće da ćemo da izaberemo neku lokaciju u nekoj drugoj opštini u Srbiji koja nam da bolje uslove”, kaže Ahudja.
Upitan koliko će novca biti uloženo, navodi da će to zavisiti od strateškog partnera i da Tafe pregovara sa dve, tri domaće firme.
“Kad sa njima napravimo ugovor videćemo tačno što se tiče lokalcije i sume novca koja će da se uloži. Potrebni su novi pogoni, tehnologija se promenila, proizvodnja je danas drugačija nego za vreme IMT”, rekao je Ahuđa i dodao da je najnovija mašina u IMT-u iz 1987. te da Tafe skoro ništa od toga neće moći da iskoristi.
Prvi traktori za godinu dana
Procene su, kako je rekao, da će prvi traktori biti proizvedeni za godinu i da će u prvih pet godina biti proizvedeno ukupno oko 5.000 traktora.
“Od postojeće opreme IMT-a skoro ništa neće moći da se iskoristi”, kazao je Ahuđa i dodao da je teško proceniti kolika ulaganja će biti potrebna da se pokrene proizvodnja i koliko radnika će biti zaposleno.
Naveo je da Tafe ima fabriku u Turskoj, u Indiji i jednu malu fabriku u Kini, da se godišnje u Srbiji proda od 300 do 400 traktora godišnje koje proizvodi Tafe, a na području bivše Jugoslavije oko 1.000. Zapošljava 12.000 ljudi i ima godišnji promet od 2,5 milijardi dolara.
Tafe je deo Amalgations Group koja ima godišnji promet od 2,5 milijardi dolara, treći je po veličini proizvođač traktora na svetu i bio je povezan sa IMT-om više desetina godina.
U zlatna vremena više od 40.000 traktora godišnje
Kupovini IMT-a je prisustvovao i Ljubomir Stevanović, nekadašnji direktor IMT, koji kaže da prodajom očekuje da se oživi proizvodnja traktora i da ožive i kooperanti u Srbiji, a možda i u celoj bivšoj Jugoslaviji.
“IMT može da očekuje 1.000 do 1.500 radnika ali ne odmah, postepeno, kako bude rasla proizvodnja tako će se povećavati broj radnika”, rekao je Stevanović novinarima.
On kaže da je bio direktor u zlatna vremena kada se proizvodilo više od 40.000 traktora, a kada je u IMT u Beogradu radilo 9.850 radnika.