U novoj studiji, objavljenoj u časopisu “Frontiers of Agricultural Science and Engineering”, napominje se da će ako se potrošnja fosfata nastavi ovim tempom svetske zalihe biti iscrpljene do 2040. godine
Svet se suočava sa sve očiglednijem smanjenjem zaliha fosfata u svetu, a naučnici upozoravaju da to već utiče na proizvodnju hrane u svetu. Uz azot i kalijum, fosfor je najznačajniji makroelement i globalno se u poljoprivredi koristi u ogromnim količinama.
Međutim, fosfat iz stena je ograničen resurs a najveće zalihe se nalaze na politički nestabilnim mestima, što predstavlja rizik za mnoge zemlje koje imaju male ili su bez rezervi.
Kako je globalna populacija rasla upotreba fosfata se udvostručila u poslednjih 50 godina, a naučnici procenjuju da bi nalazišta mogla biti iscrpljena za nekoliko decenija.
Najveća nalazišta fosfata u svetu su u Maroku i zapadnoj Sahari i nekoliko puta su veće nego zajedno nalazišta u Kini, Siriji, Alžiru i Brazilu. Oni zajedno u svojim nalazištima imaju zalihu veću od 80 odsto rezervi fosfata u svetu.
Prema sadašnjim stopama korišćenja, mnogim zemljama se predviđa da će ostati bez domaćeg snabdevanja u sledećoj generaciji, uključujući SAD, Kinu i Indiju, rekao je on.
“Za nekoliko godina, to bi moglo biti političko pitanje. Neke zemlje će možda biti u prilici da kontrolišu proizvodnju hrane tako što će kontrolisati snabdevanje fosfatima”, rekao je Blekvel. “Trebalo bi uložiti mnogo više napora da se prevaziđe ovaj problem. Vreme je za buđenje. Danas je to jedno od najvažnijih pitanja u svetu. “
Profesor Martin van Itersum, sa Univerziteta Vageningen u Holandiji, rekao je da će problemi početi pre nego što se mineral iscrpi. “Pre nego što ostanemo bez fosfata, resurs može postati puno skuplji.”
Alternativa
Potencijalna rešenja mogu biti recikliranje fosfata iz ljudskih ekskremenata, stajskog đubriva i različitih tipova otpadaka. Moguće je genetikom stvoriti nove sorte koje mogu efikasnije izvući mineral iz zemljišta kako bi se smanjila prekomerna upotreba đubriva.
Stručnjak za fosfate Marisa de Bor vodila je petogodišnji projekat Evropske komisije o tehnologijama recikliranja fosfata, a sada vodi SusPhos, kompaniju koja želi da komercijalizuje vađenja fosfata iz ljudskog otpada, prehrambenog i industrijskog otpada. Kaže da reciklirani fosfat može zadovoljiti potrebe Holandije ako se tehnologija pokaže uspešnom. “Sve dok ljudi moraju da idu u toalet, a prečišćavanje otpadnih voda je centralizovano, mi možemo da koristimo vlastiti fosfat.”