Razlike među članicama Evropske unije vide se i kada prijavljuju neregularnosti u trošenju novca EU za poljoprivredu i regionalnu politiku pa se Italija u prijavljivanju “malo zanela” a ostali jedva da su izvestili o nekoj prevari. Među revnosnijim u prijavljivanju prevara sa fondovima EU su i Rumunija, Grčka, Bugarska, Danska, dok su u grupi onih koji se nisu istakli Irska, Luksemburg, Holandija. Novi izveštaj Komisije pokazao je i da su slučajevi korupcije retki među prijavljenim nepravilnostima u trošenju novca EU.
Prevare su u 2013. godini predstavljale manje od 0,2% ukupnih fondova EU ili 248 miliona evra prema 315 miliona u 2012, navodi se u godišnjem izveštaju Evropske komisije o zaštiti finansijskih interesa EU.
Smanjuje se i ukupan iznos prevare u prihodima pa je 2013. bio 61 milion evra prema 77,6 miliona godinu dana ranije.
Ipak, Komisija upozorava da članice EU treba da “pojačaju aktivnosti kako bi sprečile, otkrile i izvestile o prevarama sa fondovima EU”.
Neki zažmure na jedno oko
Odgovornost za otkrivanje prevara je na članicama EU ali neke, sudeći prema izveštaju, nisu uradile dovoljno.
Irska npr. nije prijavila nijedan slučaj prevare u 2013. godini a Luksemburg i Holandija su prijavile po jedan.
Belgija, Hrvatska, Litvanija, Mađarska, Finska i Švedska prijavile su Evropskoj komisiji samo po dve nepravilnosti u trošenju novca EU u 2013. godini.
Francuska je izvestila o 15 slučajeva neregularnosti kod trošenja novca za poljoprivredu ali o samo jednom slučaju prevare iz fondova za kohezionu politiku, koji predstavljaju 35,7% budžeta EU za period 2014-2020.
Komisija je poručila Francuskoj, Španiji, Irskoj, Mađarskoj, Danskoj i Holandiji da unaprede otkrivanje prevara sa fondovima za kohezionu politiku iz kojih ide novac za najsiromašnije regione EU.
Istovremeno Komisija traži od Litvanije, Holandije, Portugalije i Finske da više rade na otkrivanju prevara sa poljoprivrednim fondovima.
Italija sitničava
Italija, Rumunija, Bugarska, Poljska, Danska i Grčka bile su “dobri đaci” prijavivši po između 55 i 302 nepravilnosti u trošenju evropskog novca.
Pri tome su Italija, Rumunija i Poljska izvestile o najvećim prevarama gledano prema sumama novca.
Prema izveštaju, nivo prevara sa novcem EU u poljoprivredi u Italiji delom se može objasniti “previše revnosnom prijavom lažnih klasifikacija”. Ta zemlja ima tendenciju da bude suviše marljiva u izveštavanju o prevarama, što će se “bliže pratiti narednih godina”.
Generalno, slučajevi korupcije izuzetno su retki u prijavljenim slučajevima nepravilnosti i u 2013. su bila samo tri slučaja – u Češkoj, Letoniji i Holandiji.
Evropska komisija objavljuje izveštaj o zaštiti finansijskih interesa EU svake godine sa ciljem da se preispitaju mere koje se preduzimaju u borbi sa prevarama u EU.
Taj izveštaj pomaže i da se otkriju sektori u kojima su prevare najčešće i koji zahtevaju bolje ciljane inicijative na evropskom i nacionalnom nivou.
EurActiv