U predstojećim regovorima o članstvu Srbije u Evropskoj uniji (EU) Poglavlje 30 biće svojevrstan izazov, jer je uslov za njegovo zatvaranje pristupanje Srbije Svetskoj trgovinskoj organizaciji (STO), a u okviru toga regulisanje uvoza i prometa Genetski modifikovanih organizama (GMO), ocenili su danas predstavnici ISAC Fonda.
Srbija je zahtev za članstvo u STO predala još 2004. a proces pristupanja vodi se na multilateralnom i bilateranom nivou, rečeno je na radnom doručku Centra za međunarodne i bezbednosne poslove – ISAC Fonda i prezentaciji “Vodiča kroz Svetsku trgovinsku organizaciju” Multilateralni deo pregovora sa STO odnosi se na usklađivanje domaćeg spoljnotrgovinskog sistema sa pravilima STO, koja su data i nisu predmet pregovora i na tom polju ostalo je otvoreno pitanje propisa za GMO, navode u Isac fondu.
Pravila STO su da se ne može uvesti zabrana prometa proizvodima za koje nije dokazano da štete ljudskom zdravlju, što je slučaj sa GMO, i pored svih spekulacija i neslaganja. Međutim sama dozvola prometa ne znači i dozvoljavanje upotrebe tih proizvoda, rekao je direktor ISAC Fonda Nikola Petrović.
Prema njegovim rečima, većina zemalja članica EU vodi veoma restriktivnu politiku, koja ne podrazumeva zabranu, uvodi ograničenja i kontrolu za promet GMO i stroga pravila za njihovo etiketiranje. U Srbiji je na snazi Zakon o GMO iz 2012. koji izričito zabranjuje GMO, međutim članstvom u STO nema zabrane uvoza GMO, jedino pojedina zemlja članica može zabraniti uzgoj na svojoj teritoriji.
Kao je ocenio istraživač ISAC Fonda Igor Novaković, u pregovrima sa EU, prema percepciji javnosti Srbije, članstvo u STO, zbog GMO, biće “drugo Kosovo”. Prema navodima iz Ministarstva trgovine, stav Srbije u pregovrima jeste da ne želi proizvodnju GMO na svojoj teritoriji, već samo kontrolisani promet. U okruženju jedino BiH nije članica STO, a u Evropi jedino Belorusija. Srbija je bilateralne pregovore za STO završila sa 14 zemalka, još ih vodi sa Ukrajinom i Brazilom, dok otvara pregovore i sa Rusijom, koja je ove godine podnela zahtev za STO.