Sve učestaliji moderni termin ”digitalna poljoprivreda” neretko se u delu javnosti pogrešno percipira, stavlja u pogrešan kontekst pa donekle i mistifikuje. O čemu je reč, šta ona obuhvata i zašto je uopšte važno znati o čemu se radi?
Razloga je mnogo, ali pre svega zato što je reč o našoj budućnosti, pa se valja zapitati šta od nje očekivati. Jer tehnologije menjaju sve, a poljoprivreda nije pusto ostrvo – i ona je podložna promeni. Važno je percipirati digitalnu budućnost jer će i prihod budućih poljoprivrednika svakog dana sve više zavisiti od nje. Dodatno i zato što će brojne buduće agrarne politike biti naslonjene na istu, svakako uz nezaobilazni – Green deal kako EU administracija oslikava set zelenih politika, čija će primena takođe zavisiti od novih tehnologija.
Integracija digitalnog u poslovanje i ekonomske sisteme predstavljaće izazov narednih godina. Infrastruktura se razvija, rastu brzine interneta kao i područja dostupnosti – čak danas ulazi u prostor definicije osnovnih ljudskih prava.
Digitalna poljoprivreda obuhvata sve alate i servise koji prikupljaju, čuvaju, dele i analiziraju elektronske podatke i informacije u agraru sa ciljem optimizacije proizvodnje hrane i stvaranja dodatne vrednosti. Algebra bi rekla da je to zajednički naziv svih IT tehnologija u poljoprivredi, a često se mogu čuti i njeni sinonimi, kao što su pametna poljoprivreda ili e-poljoprivreda.
Ako ćemo gledati prema mestu i vremenu primene, možemo je podeliti na tehnologije koje se koriste na poljoprivrednom gazdinstvu, ali i na one pre i posle njega – u čitavom lancu snabdevanja hranom. Kako se popularno kaže – Od njive do trpeze.
Danas su već uveliko u primeni tehnologije iz sektora precizne poljoprivrede poput mapiranja polja, GPS navođenja, varijabilne aplikacije đubriva – koncepti koji maksimiziraju prinose i optimizuju korišćenje resursa, ali digitalna je ipak širi pojam od same precizne poljoprivrede. Tu je i niz internet tehnologija, e-usluga koje pomažu u prijemu robe, njenoj promociji i plasmanu.
Online servisa koji omogućavaju sve veći stepen sledljivosti, bezbednosti i transparentnosti proizvodnje hrane.
Dronovi, sateliti, roboti i razni uređaji, a rađaju se i novi industrijski standardi, kao što je DataConnect sinegrijska incicijativa najvećih proizvođača traktora i softverskih kuća koji obedinjavanjem podataka stvaraju veću vrednost. Tu je i mnoštvo tržišnih alata koji skraćuju lance snabdevanja i kreiraju potpuno novi kanal pristupa kupcu.
U tu sferu ulaze i aplikacije za upravljanje proizvodnjom i dokumentiranje poput Agrivi-ja ili eGAP-a.
Tu je i mnoštvo tržišnih alata koji skraćuju lance snabdevanja i kreiraju potpuno novi kanal pristupa kupcu.
Sve to imamo već danas, a sutra?
Budućnost donosi pregršt uzbudljivih noviteta. Noviteta koji će proizaći iz povezivanja sistema, ali i sve boljih i pristupačnijih tehnologija.