Otvaranjem izložbe “Kultura ishrane u Srbiji”, o prehrambenim običajima u gradu i selu, Etnografski muzej u Beogradu je danas obeležio 114. godišnjicu rada.
Ta multimedijalna izložba Dušice Živković daje uvid u prošlost jela i predstavlja kuhinju, jelovnik i hranu, od narodne seoske sofre, preko građanske i vladarske trpeze, do pojedinih regiona Srbije i lokalnih kulturnih specifičnosti.
Fenomen ishrane je posmatran kao proces, od proizvodnje i načina privređivanja, prometa, prerade i obrade namirnica, konzumiranja i korišćenja, do običajne prakse u porodičnom i godišnjem religijskom ciklusu.
Profesor Ivan Kovačević je otvarajući izložbu “Kultura ishrane u Srbiji” rekao da je hrana deo mitologije svakog naroda, te da naučno proučavanje ishrane znači dekonstrukciju nacionalne mitologije.
On je rekao da je značaj proučavanja ishrane veliki ne samo za upoznavanje karakteristika stanovništva, već i za njegov napredak.
“Živimo u zemlji koja nema naftu, zlato, ni istorijske spomenike poput Koloseuma ili Notr Dam, ali zato ima izvanrednu zdravu i nezdravu ishranu koju može da ponudi velikom broju ljudi koji će doći da je probaju”, rekao je Kovačević.
Ta izložba je novembra 2014. bila u Kulturnom centru Srbije u Parizu, a ove godine bija le postavljena u paviljonu Srbije na Svetskoj izložbi Ekspo u Milanu.
Urednik kulturno-umetničkog programa RTS-a Nebojša Bradić rekao je na otvaranju izložbe da će ta redakcija nastaviti da prati i podržava rad Etnografskog muzeja i ocenio da će to kulturu učiniti dostupnom svima.
Etnografski muzej u Beogradu osnovan je 1901. godine, a prva stalna postavka otvorena je 20. septembra 1904. godine, povodom proslave 100. godišnjice Prvog srpskog ustanka.
Direktorka Etnografskog muzeja Mirjana Menković je danas rekla da je taj muzej za godinu dana imao više od 35.000 posetilaca, a da je ove godine priredio 29 izložbi, 27 radionica za decu i odrasle i mnoge druge programe, uključujući Manakovo kulturno leto.
“Više od 7.000 posetilaca Fejsbuk stranice (Etnografskog muzeja) potvrdilo je da im se sviđa ono što smo im ponudili, a samo u maju i junu ove godine bilo je preko 60.000 pristupa sajtu Muzeja”, rekla je Menković.
Etnografski muzej je ove godine započeo pripremu obnove Manakove kuće i svoje centralne zgrade na Studenskom trgu u Beogradu, a u novembru će biti domaćin velike regionalne konferencije o etnografskim kolekcijama i postavkama u 21. veku.
Beta