U izveštaju Evropske komisije o napretku Srbije navodi se da je u oblastima poljoprivrede i bezbednosti hrane i veterine ostvaren napredak u pojedinim segmentima ali ne i dovoljan. Između ostalog EK nam je zamerila to što je dozvoljeni nivo aflatoksina u mleku i dalje pet puta veći od propisanog u EU i što nismo odmakli u izmeni regulative koja se odnosi na GMO
Srbija ima određen nivo spremnosti u poljoprivredi i ruralnom razvoju, ocenio je Brisel navodeći da smo, kada je o realizaciji evropskog programa pomoći IPARD postupili u skladu sa preporukama iz prošlogodišnjeg izveštaja o napretku, te da smo preduzeli prve korake za uspostavljanje integrisanog administrativnog i kontrolnog sistema (IACS).
Međutim, Evropska komisija nam spočitava sporost administracije, to jest probijanje rokova i dugotrajne postupke obrade zahteva za odobrenje IPARD projekata.
– U narednoj godini Srbija bi posebno trebalo da ubrza obradu prijava pristiglih na javnim pozivima u okviru akreditovanih mera IPARD II programa kako bi se izbegao gubitak sredstava iz ovog EU fonda. Treba nastaviti sa izvršenjem budžeta za preostale mere IPARD programa. Takođe, nastaviti blagovremeno sa sprovođenjem akcionog plana kako bi se osiguralo usklađivanje sa pravnom tekovinom EU o poljoprivredi i ruralnom razvoju – navodi se u izveštaju.
Napominje se da Srbija sprovodi dve investicione mere u okviru pretpristupnog programa EU za ruralni razvoj (IPARD II). Nedavno je zaposleno 16 novih izvršilaca u Upravi za agrarna plaćanja i sad bi trebalo da se ubrza sa obradom zahteva, poručio je Brisel dodajući da je novi akt o sistematizaciji usvojen u januaru 2020. godine i da bi trebalo da na poslovima IPARD-a bude ukupno 101 novo radno mesto.
U izveštaju se podseća na to da su u ovoj godini akreditovane još dve mere IPARD-a ”Diverzifikacija poljoprivredne proizvodnje i razvoj preduzeća“ i ”Tehnička pomoć”, a kasni se sa “Lider programom” i merom koja se odnosi na organsku proizvodnju i životnu sredinu. Rečeno je da nije zabeležen napredak u razdvajanju plaćanja od proizvodnje i povezivanju plaćanja podsticaja po hektaru sa standardima unakrsne usklađenosti.
Brisel je pohvalio uspostavljanje sistema vođenja knjigovodstva na poljoprivrednim gazdinstvima (FADN) ali je zamerio što je to primenjeno kod nedovoljnog broja gazdinstava, Srbija je umereno pripremljena u oblasti bezbednosti hrane, veterine i fitosanitarne zaštite, ocenio je Brisel.