– Srpska poljoprivreda stagnira već više od jedne decenije. Iako bismo mogli budemo lideri u proizvodnji hrane u jugoistočnoj Evropi, Srbija tek sad mora kreirati proizvode koji će se naći na policama širom Starog kontinenta. Naša država ne treba samo da proizvodi sirovine za strane prehrambene industrije – složili su se učesnici dvodnevnog foruma „Hrana za Evropu“ koji je održan u Subotici.
Zaključak Foruma je da je potrebno izvoziti gotove proizvode, a ne sirovine. Treba bazirati poljoprivredu na proizvodnji bez GMO, konkurisati za sredstva kod evropskih fondova. Država treba da podstiče poljoprivrednike. Sve su ovo uslovi da se vrednost agrarne proizvodnje podigne sa 3,6 na devet milijardi evra u narednih pet godina.
– Strategija poljoprivrede i ruralnog razvoja za period do 2024. godine mora se realizovati kroz donošenje nacionalnih programa razvoja poljoprivrede i ruralnog razvoja i istovremeno se mora dosledno primenjivati zakon o podsticajima – istakao je Miladin Ševarlić, predsednik Društva agrarnih ekonomista Srbije. – To znači da poljoprivreda i ruralni razvoj ne mogu biti oštećeni, odnosno da moraju dobiti svojih zakonom pripadajućih pet odsto, što nažalost ni u ovoj godini nije bio slučaj.
Oko 60 agrarnih stručnjaka i predstavnika preduzeća saglasno je i da se ne može od države očekivati da sama reši probleme srpskog agrara.
– Referentne nacionalne institucije i kompanije treba da budu nosioci i uzori u razvoju konkurentnosti poljoprivrede – naglasio je Dragan Šagovnović, direktor Ekonomskog instituta. – Srbiji je neophodna reindustrijalizacija u prerađivačkoj industriji, da ne izvozimo kukuruz nego meso, da ne izvozimo jabuke nego sokove.
– Srpski seljak ima puno pravo da od države očekuje jasna i precizna pravila o uslovima za proizvodnju, kao i da im ona stvori uslove za poslovanje kakve imaju farmeri i kompanije u okruženju – smatra Nikola Vujačić, direktor operacija u „Viktorija grupi“.
Bez GMO
Miladin Ševarlić smatra da se poljoprivreda mora bazirati na konceptu razvoja bez GMO, jer sa njihovim ulaskom na naše tržište srpska poljoprivreda ne može biti konkurentna.
– Na regionalnom i evropskom tržištu možemo biti konkurentni i prepoznatljivi jedino sa proizvodima iz organske poljoprivrede i integralno kontrolisane konvencijalne poljoprivredne proizvodnje – dodaje Ševrlić.
Novosti