U Subotici vlada veliko interesovanje za uzimanje državnog poljoprivrednog zemljišta u zakup, za pojedine parcele nadmeće se i po 10 poljoprivrednika, dok se cene zakupa neretko i udvostruče.
Nakon što u ponedeljak nije bilo preterane zainteresovanosti za zakup parcela u katastarskoj opštini Stari grad, gde je od 96 ponuđenih izdato 19 parcela po početnim cenama, danas je u zgradi Nove opštine vladalo mnogo veće interesovanje za parcele u katastarskoj opštini Žednik, gde je ponuđeno 90 parcela ukupne površine preko 1.000 hektara.
Jedan od poljoprivrednika iz Žednika, Miroslav Ivković, smatra da je veliko interesovanje posledica neravnopravnog položaja ratara u odnosu na stočare, kojima je po prioritetu data određena količina zemljišta, čime su smanjene površine za koje mogu konkurisati sami ratari.
“Sada ti isti stočari ponovo učestvuju u ovoj licitaciji i dovode ratare u situaciju da moraju da plaćaju višestruko veću cenu. Sama takva pojava dovodi do pritiska kod ratara da plaćaju veću cenu nego što su planirali i nego što je normalno”, rekao je Ivković.
Na bazi toga što je za pojedine parcele zainteresovano i po 10 poljoprivrednika, Ivković očekuje da će hektar zemljišta ići i dvaput više u odnosu na početnu cenu, pa čak i više od toga.
Po njegovom mišljenju, na osnovu trenutnih cena ratarskih proizvoda, optimalna cena zakupa jednog hektara je 30.000 dinara po hektaru.
Zaduženi moraju da seju
Na pitanje zbog čega onda na licitacijama udvostruče cene, Ivković odgovara da su poljoprivrednici u ogromnim kreditima i ako ne obrađuju zemljište ne mogu da se nadaju da će otplatiti te kredite.
“Ratari su u totalno podređenom položaju u odnosu na stočare, voćare i povrtare i moraju da se bore da bi zadržali bar neke površine na kojima mogu da obavljaju proizvodnju. Ako ne izlicitiraju, neće imati površine za proizvodnju i jednostavno ne mogu više da se bave poljoprivredom”, rekao je Ivković.
Prilikom licitacija u nekoliko navrata postupak je bio obustavljan pošto je izlicitirana cena prelazila duplo viši iznos u odnosu na početnu cenu, zbog čega su učesnici morali da doplate određeni iznos na ime depozita.
Član subotičkog Gradskog veća zadužen za poljoprivredu Šimon Ostrogonac izjavio je da se postizanje takvih cena može očekivati kod svake parcele čija je površina veća od 20 hektara, zbog čega izdavanje zemljišta u Žedniku neće biti završeno danas.
Očekuju oko 200 miliona dinara u Gradski fond za poljoprivredu
“Vidim da se ljudi nisu mogli dogovoriti, jako je veliko interesovanje, na svako nadmetanje je prijavljeno i po njih desetoro i dosta će nam vremena trebati da to uradimo”, rekao je Ostrogonac novinarima.
Na osnovu dosadašnjeg toka licitacija, on pretpostavlja da će na kraju srednja izlicitirana cena biti iznad 40.000 dinara po hektaru, čime će se oko 200 miliona dinara sliti u Gradski fond za poljoprivredu, kojem pripada određeni procenat od izdavanja državne zemlje u zakup.
Licitacije za izdavanje državnog poljoprivrednog zemljišta u zakup počele su juče i trajaće do 27. novembra.
Za izdavanje oko 6.500 hektara zemljišta nadmetaće se 285 poljoprivrednika, koji su samo na ime depozita za učešće na licitacijama uplatili 200 miliona dinara.
Početna cena kreće se od 24.500 dinara po hektaru, koliko iznosi početna cena za zemljište treće, do 30.500 dinara po hektaru za zemljište prve klase.
Tanjug