Jedan od tri preostala evropska mlina na konjski pogon, Suvača u Kikindi, trebalo bi da sredinom 2019. godine da bude uređena, obnovljena, sa dodatno izgrađenim objektima. Sredstva su obezbeđena preko IPA programa prekogranične saradnje Srbije i Mađarske
Suvača, mlin na konjski pogon u Kikindi, a jedini u Srbiji, od izuzetnog značaja kao nepokretno kulturno dobro, u 2019. godini trebalo bi da dobije novo ruho.
Zahvaljujući sredstvima IPA prekogranične saradnje Srbije i Mađarske, za rehabilitaciju Suvače biće obezbeđeno više od 100.000 evra.
”Veći deo novca biće uložen u uvođenje struje, vode i kanalizacije u prostor same suvače i celokupne parcele, kao i u izgradnju dodatnog objekta koji je planiran da bude izgrađen u samom dnu dvorišta“, kaže Lidija Milašinović, direktorka Narodnog muzeja Kikinda.
Celokupan projekat prekogranične saradnje, u koji je uključeno nekoliko gradova, a čiji je nosilac Nacionalni muzej u mađarskom Kiškunfeleđhazu, inače pobratimljenom gradu sa Kikindom, iznosi skoro 450.000 evra.
”Danas sa ponosom možemo da kažemo da se isplati da pronađemo partnera, a partneri kao što su Kiškunfeleđhazo, Hodmezevašarhelj u Mađarskoj jesu dobitna kombinacija na svim projektima“, kaže Šandor Talpai, pomoćnik gradonačelnika Kikinde.
Mlinarova soba
Takođe je planirano da se nad drvenarijom u Suvači obavi kompletna restaruracija i konzervacija, odnosno da se zaštiti od propadanja, a projektom je predviđenao uređenje mlinarove sobe.
”Mi se nadamo da smo na dobrom putu da za nekoliko godina, nakon završetka ovog projekta, kao i drugih narednih projekata, imamo potpuno rehabilitovanu suvaču, potpuno rehabilitovanu znači suvaču koja radi“, kaže Lidija Milašinović, direktorka Narodnog muzeja Kikinda.
Na prostoru Panonske nizije nekada radilo 50.000 suvača
Nekada je na prostoru Panonske nizije postojalo 50.000 suvača, a samo u Kikindi funkcionisalo je pedesetak mlinova na suvi pogon. Danas je kikindska jedna od tri preostale u Evropi, njom upravlja Narodni muzej u Kikindi, a održava Republički zavod za zaštitu spomenika.