Godine 2017. EU ukida kvote na proizvodnju šećera, što će značiti udar na domaće proizvođače, poput onog na mleko i meso.
Evropa ima stimulisanu proizvodnju šećera, s kvotama, a kada kvote padnu, u Nemačkoj i Francuskoj koje su uređene države i tehnologije, biće velika koncentracija proizvodnje, tako da tada možemo da očekujemo dosta šećera, kaže za N1 Nenad Budimović iz Udruženja za poljoprivredu u Privrednoj komori Srbije
“Do sada nismo uspeli da pripremimo naše proizvođače kada je reč o mleku ili mesu, dogodile su se i sankcije Rusiji, ali su postojale neke druge mere koje je trebalo preduzeti da bi se njihova konkurentnost povećala”, ukazuje Budimović. Konkretno, kod mleka premije se moraju plaćati samo za mleko najvišeg kvaliteta.
“Da bi zaštitila domaće proizvođače šećera, država treba da odredi sistem podsticaja za farmere koji gaje šećernu repu, a podsticaji treba da se daju prema kvalitetu repe. U EU, šećerna repa je kvaliteta 16 jedinica saharoze po toni, dok je kod nas 9. Da bi naši proizvoiđači bili konkurentni, samo najkvalitetniji proizvod treba da ima podsticaj”, naglašava Budimović.
Rusko tržiše šansa za proizvođače šećera?
Omogućiti izvoz je drugo rešenje. Srbija sada ima mogućnost da izveze 181.000 tona u EU, plus izvoz u zemlje CEFTA, ono što bi moglo da pokrene proizvodnju i prerađivače, jeste otvaranje prema ruskom tržištu
Tu sad opet imamo kočnicu, kaže Budimović: “Imamo dobar spoljnotrgovniski aranžman s Rusijom, u oblasti poljoprivredno prehrambenih proizvoda, ali protokol koji je potpisan, izuzima šećernu repu. Repa je opterećena carinom od 300 dolara po toni, što naš šećer čini nekonkuretnim na ruskom tržištu. Država bi pregovorima to mogla da promeni, pa bi na rusko tržište Srbija mogla da izveze i 200.000 tona šećera”.
Ipak, prošle godine prepolovljena je površina na kojoj je zasađena šećerna repa, i proizvodnja je bila skoro 50 odsto manja: umesto 550.000 tona, proizvedeno je 300.000 tona, što znači da za izvoz preostaje znatno manje, jer su domaće potrebe oko 180.000 tona.
Šta kažu prerađivači šećera?
U Sunoku, koji posluje u okviru MK grupe za N1 kažu da će ukidanje kvota za proizvodnju šećera u Evropskoj unijij, verovatno uticati na sniženje cene na evropskom tržištu.
Ipak, šećer iz EU, kako navode, ne može preplaviti srpsko tržište zbog postojećih mera carinske zaštite koje važe desetinama godina. Kvota za izvoz šećera na tržište EU ostaje i dalje na snazi, samo je pitanje da li će biti dovoljno šećera za izvoz zbog opšteg stanja i podmirivanja sopstvenih potreba. Smatramo da je suštinsko pitanje podsticanja proizvodnje šećerne repe, navodi se u odgovoru Sunoka, a jedna od mogućnosti jesu subvencije za proizvođače.
U Sunoku, očekuju i da se poveća površina pod šećernom repom u 2016. godini za 20 do 30 odsto. Ugovaranje setve za 2016. godinu je u toku i ponuđena cena je 35 evra za tonu što je znatno više nego prethodne godine. Imajući u vidu cene drugih kultura i sigurnost naplate, sigurno postoji interes za setvom šećerne repe, navode u fabrici šećera Sunoko.