Najveće uštede u agraru su moguće u sistemima za navodnjavanje, u transportu i u rasveti kod krajnjeg potrošača energije, ali i u drugim sektorima poljoprivrednih delatnosti
Energetska efikasnost predstavlja upotrebu tehnologije za čiji rad je potrebno manje energije, odnosno energetskom efikasnošću štedimo energiju. Potrošnja energije u Srbiji dvostruko je veća u odnosu na prosečnu potrošnju u 35 zemalja OECD-a, samo 10% domaćih investitora prepoznaje energetsku efikasnost kao komparativnu prednost u odnosu na konkurenciju, a vlasnici stanova i kuća u Srbiji mahom posmatraju predložene mere za energetsku efikasnost samo kao dodatni namet.
Juče je obeležen Svetski Dan energetske efikasnosti i tom prilikom se govorilo o uštedeti energije u poljoprivredi.
Najveće uštede u agraru su moguće u sistemima za navodnjavanje, u transportu i u rasveti kod krajnjeg potrošača energije, ali i u drugim sektorima poljoprivrednih delatnosti.
Kako prenosi portal eesrbija.rs, više od bilo koje druge poljoprivredne delatnosti, muža i prerada mleka oslanja se na električnu energiju – za mužu krava, za hlađenje i skladištenje mleka, za pripremu tople vode i za rasvetu.
S druge strane, smatra se da oko jedne trećine ukupne potrošnje energije u poljoprivredi otpada na proizvodnju trgovačkih đubriva i proizvodnju pesticida. Zato, smanjenje potrošnje energije u tom sektoru poljoprivrede sniziće značajno i cene tih proizvoda. Poznato je da je, naročito u plasteničkoj proizvodnji ranog povrća, potrebno grejanje, čak 75% energije uloži se u grejanje, 15% na potrošnju električne energije i 10% za vozni park.
Zbog toga, najveće mogućnosti za povećanje energetske efikasnosti u plastenicima su u smanjenju gubitaka toplote kroz procepe, upotrebni izolacionih materijala za zidove, zaptivanje vrata, prozora i drugih otvora i naročito racionalna ventilacija, u skladu sa datom proizvodnjom. Nažalost, kad je u pitanju navodnjavanje, gubi se dosta energije i to čak 25%, zbog lošeg goriva. Uštedu možemo napraviti u pravilno projektovanom sistemu za navodnjavanje, kako bismo obezbedili dovoljnu vlagu i manje otpadnih voda.
Takođe, kad su u pitanju poljoprivredne mašine, neophodno je, zarad uštede, odabrati adekvatne mašine prilagođene određenom tlu, kao i njihovo redovno održavanje, koje će nas poštedeti, ne samo gubljenja energije, nego i novca za remonte i popravke.
Inače, Evropski parlament usvojio je 2018. tri zakonodavna akta – Uredbu o upravljanju energetskom unijom, Direktivu o energetskoj efikasnosti i Direktivu o promovisanju OIE, koji nameću obavezu dostizanja najmanje 32,5% energetske efikasnosti na EU nivou do 2030. godine.