Centar za istraživanje javnih politika juče je u Medija centru predstavio rezultate istraživanja na projektu “Uticaj socio-ekonomske strukture ruralnog stanovništva na uspeh politike ruralnog razvoja”. Ovo je prvi naučni regionalni projekat o ruralnom razvoju na Balkanu, i predstavlja veliki pomak u definisanju teoretskog i metodološkog okvira u ovoj oblasti.
Istovremeno, ovo je jedno od prvih istraživanja koje ravnopravno tretira ekonomske i društvene aspekte ruralnog razvoja i omogućava da se teorijski koncepti ispitaju kroz empirijsko istraživanje.
Ovaj regionalni, ka politikama orjentisan projekat je baziran na istraživanju koje su sproveli Udruženje agroekeonomista iz Makedonije, Centar za istraživanje javnih politika iz Srbije, kao i istraživači iz Makedonije, Srbije i Bosne i Hercegovine.
Projekat se sprovodi u okviru Programa za promociju regionalnog istraživanja Zapadnog Balkana (RRPP) uz finansijsku podršku Švajcarske agencije za razvoj i saradnju (SDC).
Istraživanje pokazuje da ruralna područja Makedonije, Srbije i Bosne i Hercegovine odlikuju zajednički problemi koji su karakteristični za zemlje u tranziciji: intenzivna depopulacija, niska aktivnost na tržištu rada, veliko učešće malih i polunaturalnih gazdinstava i spor proces njihovog restruktuiranja.
Problemi sa kojima se součavaju poljoprivrednici je nizak nivo podrške za ruralni razvoj, ali i činjenica da veliki broj njih nije upoznat sa merama i mehanizmima podrške ili da ne može da ispuni složena pravila i procedure za pristup budžetskoj podršci.
Stručnjaci Centra su na okruglom stolu izložili konkretne preporuke za podsticanje ruralnog razvoja u Srbiji, kroz saradnju vlade, udruženja proizvođača, zadruga, nevladinih i drugih organizacija da bi se izgradila koherentna politika razvoja sela, i da bi ove organizacije mogle da snažnije lobiraju za svoje interese u strukturama vlasti.
Bolje osmišljene strukturne reforme trebalo bi da doprinesu transferu tehnologija, bržem rešavanju pitanja vlasništva nad zemljom i stvore uslove za ukrupnjavanje poseda i otvore mogućnost da mlade generacije preuzmu upravljanje seoskim gazdinstvima i modernizuju proizvodnju, finansiranu iz bankarskih i drugih finansijskih izvora.
Da bi ovakve politike mogle da budu primenjene neophodno je znatno poboljšati statističke podatke o ruralnim oblastima budući da su sada dostupni podaci nekompatibilni i neuporedivi. Samo na bazi nacionalno i internacionalno konzistentnih i uporedivih indikatora moguće je sagledati realnu situaciju u ruralnim područjima i proceniti uticaj primenjenih javnih politika uključujući tu i politike ruralnog razvoja.
Ove i druge nalaze istraživanja je u Medija centru predstavila vođa projekta za Srbiju i članica Savetodavnog odbora Centra prof. dr. Natalija Bogdanov.
Monografija sa rezultatima istraživanja biće objavljena početkom jula na sajtu Centra.
agronews