Vest da nemački mlekarski div Meggle do kraja godine gasi proizvodnju u Hrvatskoj uznemirila je poslovnu zajednicu u toj zemlji. U Meggle-u nisu najavili gašenje proizvodnje u drugim okolnim zemljama u kojima posluju, u Srbiji, na primer. Otvoreno je pitanje kako se toj kompaniji isplati da radi u Srbiji, a u Hrvatskoj ne
U saopštenju kompanije Meggle navedeno je da je odluka o restrukturiranju poslovanja u Hrvatskoj i gašenju proizvodnje u Osijeku do kraja godine doneta zbog dugogodišnjih poslovnih izazova i niza kriza koje su imale negativan uticaj na poslovanje, od krize aflatoksina, preko krize Agrokora, do najnovije koronakrize.
U saopštenju se dodaje da Meggle grupa sa sedištem u Nemačkoj sprovodi proces optimizacije celokupnog poslovanja, sa ciljem postavljanja dugoročno održivih modela poslovanja na svim tržištima. Dodaje se da će Meggle u skladu sa odlukom o gašenju proizvodnje raskinuti saradnju sa svojim kooperantima i dobavljačima sirovina u Hrvatskoj.
Iz kompanije podsećaju da je u proizvodnju i poslovanje u Hrvatskoj Meggle grupa u poslednjih 15 godina uložila više od 130 miliona kuna (17,2 miliona evra). Meggle u Hrvatskoj posluje od 1996. godine.
Otvoreno je pitanje kako se toj kompaniji isplati da radi u Srbiji, a u Hrvatskoj ne. Portal Index pozabavio se tim pitanjem, te u nedavnoj analizi navodi da u toj kompaniji kažu da su među razlozima zbog kojih se Megle odlučio na tako drastičan potez – loši uslovi poslovanja u Hrvatskoj.
“Odluka o gašenju proizvodnje odgađana je više puta poslednjih nekoliko godina sa nadom da će se uslovi poslovanja poboljšati te je konačno donesena tek kada su definitivno istražene sve druge opcije”, poručili su u Meggle-u.
Index navodi da, međutim, za razliku od Hrvatske, u Meggle-u nisu najavili gašenje proizvodnje u drugim okolnim zemljama u kojima posluju, u Srbiji, odnosno u Kragujevcu, na primer. Jedna od glavnih zamerki stranih ulagača je, piše portal, da je radna snaga u Hrvatskoj, u poređenju s okolnim zemljama, preskupa.
Drugi razlog zbog kojeg se strani ulagači radije odlučuju na ulaganje u Srbiju nego u Hrvatsku su brojne olakšice države za ulagače, od subvencionisanja radnih mesta, do poreskih olakšica.
Treći razlog zbog kojeg se strani ulagači radije odlučuju na investiranje u Srbiju nego u Hrvatsku je veličina tržišta.
Srpsko tržište je veće od hrvatskog, a preko sporazuma o slobodnoj trgovini sa EU i članicama CEFTA-e, kao i sa Turskom i sa Evroazijskom ekonomskom unijom, u kojoj je vodeća članica Rusija, kompanijama registrovanim u Srbiji otvara se veće tržište od onoga koje se otvara firmama registriovanim u Hrvatskoj, zaključuje Index.