Dobar kvalitet i kvantitet voda su osnova za zdravu pijaću vodu kao i za vodu za potrebe poljoprivrede i industrije. Pored toga, reke i jezera su važni za rekreaciju, turizam kao i za prirodna staništa i biodiverzitet. Stoga, upravljanje vrednim resursom kao što je voda predstavlja ključno pitanje za održivu budućnost
Okvirna direktiva o vodama zahteva od država članica Evropske unije da obezbede dobar status svih voda. Direktiva takođe pruža smernice o tome kako treba održati ravnotežu između zaštite i korišćenja voda.
Kao država koja nastoji da pristupi Evropskoj uniji, Republika Srbija je započela izradu Plana upravljanja vodama za period od 2021. do 2027. godine. Aktivno uključivanje svih strana kojih se ova tema tiče, odnosno svih korisnika voda, predstavlja centralni deo procesa izrade Plana.
U Beogradu je nedavno održana prva Konferencija o Planu upravljanja vodama na kojoj su predočena i razmotrena glavna pitanja i izazovi u oblasti upravljanja vodama i izrade Plana.
U centru aktivne diskusije, koja se vodila među mnogobrojnim predstavnicima državne uprave, poljoprivrede, industrije, vodovoda, kao i nevladinih organizacija, bila su dva osnovna dokumenta predviđena Okvirnom direktivom o vodama, potrebna za dalju izradu Plana: ”Program rada i dinamike izrade Plana upravljanja vodama na teritoriji Republike Srbije 2021-2027“ i ”Izveštaj o značajnim pitanjima u oblasti upravljanja vodama u Republici Srbiji“.
Navedeni dokumenti su pripremljeni od strane Republičke direkcije za vode, javnih vodoprivrednih preduzeća ”Srbijavode“ i ”Vode Vojvodine“ u saradnji sa stručnjacima angažovanim u okviru tvining projekta ”Podrška planiranju politika u sektoru upravljanja vodama“, koji finansira Evropska unija, u vrednosti od 1.500.000 evra. Ovaj projekat predstavlja partnerstvo Srbije, Nemačke, Austrije i Holandije u oblasti integralnog upravljanja vodama kroz implementaciju Okvirne direktive o vodama i trajaće do kraja juna 2020. godine.
Dokumenti koji su proistekli u procesu izrade Plana upravljanja vodama su dostupni ovde.
Komentare na ove dokumente je moguće dostaviti do kraja aprila 2020. godine na adresu za prijem elektronske pošte: odv@minpolj.gov.rs ili adresu pisarnice: Ministrastvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede – Republička direkcija za vode, ul. Nemanjina br. 22-26, 11000 Beograd. Za više informacija možete se obratiti Urošu Šuberiću na sledeću adresu: uros.suberic@minpolj.gov.rs.