Pokret “Da se struka pita” ocenio je danas da Srbija i njeni gradjani, od niza sporazuma u inicijativi “Otvoreni Balkan” neće imati previše interesa
Ministar poljoprivrede Branislav Nedimović izjavio je danas da je glavna dobit za poljoprivredu od Otvorenog Balkana što su laboratorijske procedure između Srbije, Albanije i Severne Makedonije usklađene i što više nema čekanja na granicama zbog fitosanitarne i veterinarske kontrole.
Nedimović je u intervjuu za list Politika rekao da su rezultati u poboljšanju trgovinske razmene već vidljivi i da je ove godine izvoz iz Srbije u Severnu Makedoniju porastao za 15 odsto, a u Albaniju 19 odsto. On je dodao da je u slučaju Albanije u prvih deset meseci prevaziđen celokupni prošlogodišnji rezultat.
MeđutimPokret “Da se struka pita” ocenio je danas da Srbija i njeni građani, od niza sporazuma u inicijativi “Otvoreni Balkan” neće imati previše interesa. Predsednik tog pokreta Vladimir Kovačević je u saopštenju upitao i kakva je uopšte dobit za Srbiju od inicijative ”Otvoreni Balkan”.
”Ako pogledamo iz ekonomskog ugla, tu ne možemo naći previše interesa za nas, imajući u vidu činjenicu da se udružujemo sa zemljama koje imaju manju kupovnu moć, pa jedino što se na tom polju može očekivati je većinsko kretanje roba iz Albanije ka Srbiji“, rekao je on.
Kovačević je ocenio i da Albaniju možemo smatrati i dodatnim dobitnikom ovih dogovora, pošto će, kako je ukazao, kao višestruko jeftinija turistička destinacija od konkurencije, doživeti migraciju srpskih turista ka svojoj obali.
”Analizirajući stanje u razrušenoj srpskoj poljoprivredi i ovu inicijativu, dolazimo do zaključka da će srpsko voćarstvo i povrtarstvo biti ugroženo od strane Severne Makedonije i Albanije“, rekao je on.
Naveo je da je ”to plod činjenice da i jedna i druga zemlja imaju jeftiniju proizvodnju i više sunčanih dana, pa samim tim i jeftinije voće i povrće koje mogu da ponude“.
”Zbog toga ne treba da nas iznenadi ako albanski seljak iz okoline Drača upali svoj kombi i dođe na Kalenić pijacu i tako ugrozi individualnog proizvođača iz naše zemlje“, rekao je Kovačević.
Prema njegovm rečima, Pokret ”Da se struka pita“ još jednom, zbog svega ovoga, šalje poruku da je ”tržište kapital“ i da ga neiskusni ljudi i ovog puta na isti, neoprezan način poklanjaju.
”Ako je to već učinjeno, onda zauzvrat tražiti subvencionisanje izgradnje srpskih fabrika parama albanskih poreskih obveznika, sa oznakama naših najznačajnih brendova, na isti onaj način na koji mi subvencionišemo strane fabrike“, rekao je Kovačević.