U Kalifornija će od 2023. godine biti zabranjena proizvodnja i prodaja predmeta od životinjskog krzna. Novousvojeni zakon zabranjuje i učešće većine životinja u cirkusima
Zakon, koji je potpisao guverner Gevin Njusom, zabranjuje prodaju i izradu odjeće, cipela i tašni od životinjskog krzna, čime je Kalifornija postala prva američka država koja uvodi takvu zabranu.
Izuzetak su polovni proizvodi od krzna, koža krava i jelena, ovaca i koza, kao i preparirane životinje.
Kazna za kršnje zakona biće 500 dolara, a u slučaju ponovljenog djela 1.000 dolara.
Njuson je potpisao i zakon kojim se zabranjuje učešće većine životinja u cirkusima.
Zakonom je izuzeto učešće životinja na rodeima, a ne odnosi se ni na nastupe pripitomljenih pasa, mačaka i konja u cirkusima.
“Kalifornija je lider kada je reč o dobrobiti životinja, a od danas to vođstvo uključuje zabranu prodaje krzna”, naveo je Njusom u saopštenju.
Grupe za zaštitu životinja, koje su inicirale zabranu proizvodnje i prodaje predmeta od krzna, pozdravile su odluku guvernera.
Grupa Humano društvo SAD pohvalila je u saopštenju guvernera i poslanike Kalifornije zato što su shvatili da stanovnici te države ne žele da njeno tržište doprinosi potražnji za proizvodima od krzna.
“Industrija krzna svake godine uzrokuje patnju i smrt više od 100 miliona životinja širom sveta, a životinje na farmama su prisiljene da žive u skučenim kavezima, lišene mogućnosti za normalan život, prije nego što budu okrutno ubijene gasom ili strujom”, istakla je predsednica grupe Kiti Blok.
Odluku je kritikovao portparol Saveta za informacije o krznu Kit Kaplan, rekavši da je to deo “radikalne veganske agende u kojoj je zabrana krzna prvi korak za druge odluke o tome šta ćemo da nosimo ili da jedemo”.
Prošlog maja modna kuća Prada saopštila je da će prestati da upotrebljava krzno od sezone proleće-leto 2020, dok je britanski Selfridžis najavio da će zabraniti prodaju egzotične životinjske kože od februara naredne godine.
Tanjug