Po ocenama poznavalaca, Kikinda je poseban fenomen kao najbolje mesto za posmatranje sova u celom svetu i bar po tome je apsolutno jedinstvena.
Najveće zimovalište sova u gradskoj sredini nalazi se baš u centru Kikinde, a ovaj prirodni fenomen već niz godina privlači kako domaće turiste, tako i goste iz inostranstva.
Iako je kikindsko gradsko jezgro prostor u kome su sove utine zaštićene, čini se da na promociji tog prirodnog fenomena treba još puno uraditi. Kikinđani sa svoje strane čine sve da ove korisne ptice opstanu, a da se svi gosti grada osete – dobrodošlim.
Kikinda je zahvaljujući ovim korisnim pticama dobila zanimljiv prostor za grad sa pravom, prirodnom turističkom atrakcijom. Ovoj ideji doprineli su stručnjaci, ornitolozi, tzv. urbani ptičari, prirodnjaci posvećeni zaštiti prirode.
U mnogim mestima u Vojvodini sove imaju svoja zimovališta, ali nigde nisu tako brojne kao u Kikindi.
U poseti Kikindi šesti put boravi David Lindo, britanski stručnjak za proučavanje divljih ptica i autor mnogobrojnih tekstova i dokumentaraca, koji za sebe voli da kaže da je sin Kikinde i da mu je prezime zapravo – Lindović. On i njegov kolega Tom Mejson, fotograf, pripremaju zanimljivu reportažu za BBC Wildlife Magazin.
Za pravu promociju sova utina i njhovog zimovališta u Kikindi treba uraditi još mnogo toga, a do sada su to bili uglavnom sporadični slučajevi.
Po nekim procenama, sove tokom zime unište oko 12 miliona glodara, što donosi višestruku korist, pre svega, u poljoprivredi, a što se meri i milionima evra.
Centar Kikinde, kao najveće zimovalište sova na svetu, zaštićen je posebnom odlukom SO Kikinda , što praktično znači da niko ne sme da seče i orezuje stabla u centru na kojima se sove gnezde, a pozornice za manifestacije, kao i svetleće reklame moraju biti udaljene najmanje dvadeset metara od drveća na kojima su gnezda.
Za kršenje ovih pravila predviđene su kazne za fizička i pravna lica od 2.500 do 250.000 dinara.
RTV