Uzurpacija i otimačina srpske zemlje, već godinama prisutna na Kosmetu, poslednjih dana kulminirala je na području prigradske Čaglavice, gde Albanci ne dozvoljavaju vlasnicima, Srbima, da priđu svojim imanjima. Po rečima Gorana Stankovića, predsednika Mesnog odbora Čaglavica, reč je o imanjima koja se prostiru na više od deset hektara, nedaleko od magistralelnog puta Priština – Skoplje gde, osim što obrađuju uzurpirane parcele, Albanci uveliko grade i elitno naselje.
– Osim preoravanja i korišćenja imanja, uzurpatori blokiraju i zatvaraju katastarski ucrtane poljske puteve – ističe Stanković i napominje da je najnoviji slučaj zabeležen nedavno, u mestu zvanom Mirkovica breg, gde su imanje čiji je vlasnik Srbin ogradile i počele su da obrađuju nepoznate osobe albanske nacionalnosti, uz preteće poruke domaćinu da ne dolazi na svoju njivu.
Slično je i iskustvo Zorana Lazića, čije su dokaze o vlasništvu overile i kosovske vlasti. On je od prošle godine bio onemogućen da svoje imanje obrađuje, a sada je tih tri i po hektara i uzurpirano.
– Albanci su, svojevremeno, dolazili da im prodam zemlju, ali sam odbio, pa su, posle neuspelog pokušaja da je vansudskim sporazumom uknjiže na svoje ime, jednostavno počeli bespravno da je koriste – objašnjava Lazić.
Iako su i ostali vlasnici uzurpiranih imanja slučaj prijavili policiji, predstavnici ove prigradske Mesne zajednice kažu da bezakonju niko ne staje na put, zbog čega sumnjaju da se iza sve učestalije uzurpacije zemlje krije organizovana kriminalna mreža u koju su, pored organa (ne)reda, uključeni i geometri, i katastar, i advokati, i sudije.
– Pojedini oštećeni vlasnici slučaj su predali i najvišim sudskim istancama, ali još nema ishoda. U međuvremenu, mimo svih pravila, takozvana Kosovska agencija za imovinu nelegalno je privatizovala 36 hektara imanja na ovom području, dodelivši tuđu zemlju novim vlasnicima na čak 99 godina – ukazuje predsednik MZ Čaglavica, Goran Stanković, i objašnjava da je deo ovde uzurpiranih njiva svojevremeno bio u vlasništvu Zemljoradničke zadruge, ali je devedesetih godina prošlog veka ta zemlja vraćena vlasnicima, odnosno naslednicima onih od kojih je silom oduzeta posle Drugog svetskog rata.
Nažalost, bez obzira na validna rešenja o povraćaju zemljišta, ono se – posredstvom pomenute agencije – nelegalno prodaje, a vlasnicima više nije jasno ni kome bi trebalo da se žale.
Realnost
Čaglavica je, do 1999, bila većinski srpsko mesto. Nažalost, od oko 300 srpskih porodica ostalo je njih 150, a predstavnici Mesne zajednice ističu da je – nelegalnim privatizacijama, otimanjem, ali i prodajom – polovina zemljišta na ovom području već prešla u ruke Albanaca.
Novosti