U ataru Sivca nova Srpsko-arapska firma “Al Ravafed” počela je sa pripremama zemljišta za prolećnu setvu, za razliku od matične firme AD “Bačka” koja pokušava da pronađe način za otplatu preostalih kredita. Očekivanja od stranih ulaganja su velika, pogotovo nakon uplate novca malim akcionarima.
Srpsko-arapska firma “Al Ravafed”, koja je osnovana uz pomoć Vlade Srbije, početkom ferbuara ušla je u posed svojih oranica i sada su u toku pripreme za prolećnu setvu, saznajemo od meštana. Nakon što je u poslednjem talasu otkupa, vrednost akcija AD “Bačke”, sa prvobitnih 60 dinara, stostruko uvećana, meštani nestripljivo čekaju i na nova ulaganja.
Prema rečima sekretara Mesne zajednice Sivac Bobana Damjanovića, to je veliki priliv u ovo mesto.
“Akcije su isplaćene oko 7,5 miliona evra. Sad je zimski period, pa ljudi čekaju da grane proleće. Tu će odmah početi ulaganja jer to je veliki, veliki novac”, rekao je Damjanović.
Mnogima je nepoznato da je novac za akcije isplaćen sredstvima iz kredita koji je matična firma morala da podigne, kako bi do kraja realizovala ugovor sa Arapima, kazao je novi direktor AD “Bačke” Miladin Ačanski.
“To je kratkoročni kredit koji je Bačka uzela od Fonda za razvoj Srbije u iznosu od 878 miliona dinara sa rokom otplate od šest meseci i kamatnom stopom od jedan odsto godišnje. To je kredit koji Bačka iz proizvodnje neće moći da vrati u narednom periodu”, rekao je Ačanski.
Posledice ovog kredita, najverovatnije biće rešene prodajom preostale imovine firme, tvrde zaposleni.
“Tako da je taj jedan uzoran kombinat sa 3.600 hektara, po meni možda malo brzopleto prepolovljen. Dato je Arapu 2.200 hektara, a ostalo je 1.400 Bačkoj koja će ići u postupak neke ubrzane privtizacije, iako opterećena, ne svojom krivicom”, rekao je Mlađen Svrkuta iz sindikata Nezavisnost AD “Bačka”.
Dok firma u kojoj, kako zaposleni tvrde, do tada nikada nisu kasnile plate, polako dolazi na rub egzistencije, od druge, nove i modernije firme, očekuju se nova radna mesta, ali i upošljavanje stručnjaka i malih firmi sa lokala.
“Biće oko 5.300 hektara za navodnjavanje, što je teren koji nikad u istoriji nije navodnjavan. Sivac u nekoj perspektivi treba da postane jedno najpoznatije mesto”, rekao je za RTV sekretar Mesne zajednice Sivac Boban Damjanović.
Prema Damjanovićevim rečima, prvi plodovi srpsko-arapske saradnje ubrani su u poslednjem talasu otkupa akcija od malih akcionara.
Ostaje jedino neizvesno čija će i kolika stvarna ulaganja u atare Sivca biti, i ko će koristi imati od ubrane letine.