Posle izjave Mlađana Dinkića, lidera Ujedinjenih regiona Srbije, da je iz kabineta predsednika države vršen pritisak da se kineskoj kompaniji „Guan Nan” prodaju „Vršački vinogradi” i odgovora iz kabineta Tomislava Nikolića, da su predsednik i njegovi savetnici upravo suprotno ukazivali na štetnost pomenutog ugovora, a da su Dinkićev kabinet i zamenica direktora Agencije za privatizaciju (Olivera Aranđelović) pritiskali da se ugovor potpiše, juče su pljuštala objašnjenja o tome ko je na koga vršio pritisak da se ta firma (ne)proda Kinezima.
Dinkić je juče pokušao da pojasni da su savetnici predsednika, a ne sam Tomislav Nikolić, pritiskali tadašnjeg državnog sekretara Ministarstva ekonomije Aleksandra Ljubića da se potpiše ugovor sa kineskom firmom „Guan Nan” o privatizaciji „Vršačkih vinograda”.
– Nije (Tomislav) Nikolić vršio pritisak, nego njegovi savetnici, rekao je Dinkić novinarima na stranačkoj konferenciji u Kragujevcu i dodao da je njegov tadašnji državni sekretar Ljubić, međutim, tada dao nalog Agenciji za privatizaciju, kojim je zabranio potpisivanje ugovora.
Dinkić je dodao da je pritisak vršen, kako je rekao, uoči posete predsednika Nikolića Kini.
Na potpuno oprečne tvrdnje iz predsednikovog kabineta, da je upravo Dinkićev kabinet, pa i zamenica direktora Agencije za privatizaciju vršila pritisak na predsedništvo da se potpiše ugovor, zato što je vlasnik kompanije „Guan Nan” navodno blizak sa državnim rukovodstvom Kine, lider URS-a odgovorio je sledećim rečima:
– Da je ugovor bio dobar mi bismo ga potpisali, ali nije i mi smo sprečili njegovo potpisivanje.
U kabinetu predsednika Tomislava Nikolića juče nisu hteli ništa da komentarišu, jer su, kako su nam rekli sve što su imali da kažu saopštili pre dva dana u „Politici”.
Član predsedništva Srpske napredne stranke Nikola Selaković juče je rekao da predsednik Srbije Tomislav Nikolić nema nikakve veze sa privatizacijom „Vršačkih vinograda”.
Tokom jučerašnjeg dana oglasio se i bivši državni sekretar u Ministarstvu finansija i privrede Aleksandar Ljubić tvrdeći da je dok je bio na toj funkciji iz kabineta predsednika Srbije primio nekoliko poziva sa ciljem da se što pre potpiše ugovor sa kineskom firmom o prodaji „Vršačkih vinograda”. – U vreme dok sam bio državni sekretar i dok je bila aktuelna prodaja „Vršačkih vinograda” iz kabineta predsednika Srbije primio sam nekoliko telefonskih poziva u kojima je insistirano da se što pre potpiše ugovor sa kompanijom „Guan Nan” sa objašnjenjem da je Kina strateški partner Republike Srbije i da nepotpisivanje može da bude loša poruka kineskim investitorima – naveo je Ljubić u pisanoj izjavi medijima.
Ljubić tvrdi da je on kao državni sekretar zaustavio potpisivanje ugovora dok se ne otklone manjkavosti u ugovoru i da bi se zaštitili interesi Srbije. – O tome postoji dopis, pisano upozorenje koje sam 8. avgusta uputio Agenciji za privatizaciju – rekao je Ljubić, koji je, uz saopštenje, dostavio i dopis u kojem piše o manjkavostima ugovora koje po njegovom mišljenju treba da se otklone.
Politika